دیسک کمر اگرچه یکی از دلایل اصلی کمردرد است و همه مردم از ابتلا به آن هراس دارند ولی هر کمردردی دیسک کمر نیست که البته تشخیص این موضوع به عهده پزشک متخصص درد کمر و دکتر متخصص ارتوپد یا متخصص ستون فقرات است.یک تیم کامل درمانی در کلینیک فوق تخصص ستون فقرات در تهران ، با در اختیار داشتن جدیدترین تجهیزات پزشکی، می‌توانند علت کمردرد‌های شما را شناسایی کنند و با روش های متناسب برای درمان کمر درد شدید، بهبود شما را با درمان درد کمر بدون جراحی در وهله اول و  در کوتاهترین زمان ممکن را تضمین کنند.

کمردرد چیست؟

کمر ارتباط‌دهنده بالا و پایین بدن به یکدیگر بوده و بیشترین فشار وزن در بدن را تحمل می‌کند. به همین دلیل آسیب دیدن و کمردرد بخصوص در زمان خم شدن، برداشتن اجسام و یا حرکت‌های نامتعارف بدن بسیار معمول است.

کمردرد عارضه‌ای است که بیش از ۹۰ درصد افراد را در طول زندگی‌شان حداقل یک‌بار درگیر می‌سازد. علل بسیار متفاوتی می‌توانند سبب ایجاد کمردرد شود. اگرچه درد کمر در تمام دردهای پشت مشترک است، اما می‌توان آن را در هر نقطه در امتداد ستون فقرات از گردن تا باسن احساس کرد. بسته به دلیل کمردرد علائم و نشانه‌های آن متفاوت است. درد کمر ممکن است کم و مبهم و یا شدید و سخت باشد. این درد می‌تواند در ناحیه کوچکی از کمر و یا کل کمر خود را نشان دهد.

طبق آمار تا حدود ۲۰ سال قبل، اکثر افرادی که برای درمان دردهای عضلانی اسکلتی به کلینیک های فوق تخصص ستون فقرات در تهران و مراکز ارتوپدی در تهران مراجعه می‌کردند، افراد بالای ۵۵ تا ۶۰ سال بودند و درواقع تخریب غضروف مفصلی در سنین بالا شروع می‌شد، ولی امروزه این سن به ۳۰ سال کاهش پیداکرده و پزشکان متخصص ستون فقرات و بهترین متخصصان ارتوپد در تهران شاهد مراجعه بیمارانی با سنین ۳۰ تا ۵۰ سال با دردهای گردن، زانو، کمر و مفاصل مختلف به مراکز درمانی فوق تخصص ارتوپدی در تهران هستند. معمولا دوره نقاهت یا بهبود کمردرد یک دوره چند هفته یا چند ماه است، اما گاهی اوقات دردها می‌توانند طولانی‌مدت باشد و یا مجددا برگشت‌پذیری داشته باشد

دلایل اصلی بروز کمردرد:

حالت غلط نشستن:

شکل کمر شما ازلحاظ ساختاری به‌گونه‌ای خلق‌شده است که باید دارای یک خمیدگی جزئی روبه‌جلو به نام لوردوز (گودی کمر) باشد. هنگامی‌که غوز می‌کنید و یا خمیده می‌نشینید، این لور دوز صاف‌شده یا حتی کاملاً برعکس می‌شود. این عدم خمیدگی روبه‌جلو در ستون فقرات می‌تواند باعث افزایش فشار بروی دیسک‌های کوچک جذب‌کننده شوک و فشار در پشت شما شود. در مواقعی این افزایش فشار می‌تواند دیسک‌های شمارا جابه‌جا کرده و باعث ایجاد کمردرد شود. برای جلوگیری از کمردرد باید روش و حالت صحیح نشستن را بیاموزیم.

شکل خم شدن‌های مکرر رو به‌جلو:

اگر شما زمان زیادی را صرف انجام کارهای تکراری کنید که نیاز به خم شدن روبه‌جلو دارند، ممکن است فشار زیادی بر ستون فقراتتان وارد کنید و این می‌تواند یکی از علل درد کمر شما باشد. باید بدانیم که برای خم شدن باید از زانوها در حالتی صحیح استفاده کنیم تا از شدت فشار وارده بر روی ستون فقرات و کمر در زمان خم شدن‌های مکرر جلوگیری کنیم.

بلند کردن اجسام سنگین:

گاهی اوقات بلند کردن اجسام سنگین، می‌توانند فشار قابل‌توجهی بر ستون فقرات شما وارد کند. این فشار می‌تواند منجر به کشیدگی عضلانی و همچنین واردکردن فشار بر دیسک‌های بین مهره‌ای شما شود. این فشار می‌تواند باعث کمردرد یا سیاتیک شود. برای کنترل یا پیشگیری درد شما، یادگرفتن روش درست بلند کردن اجسام ضروری است.

آسیب‌دیدگی یا تروما:

گاهی اوقات آسیب‌دیدگی‌ها، ضربات وارده به کمر، جراحت‌ها و آسیب‌های حاصل از حوادث ممکن است علت اصلی درد کمر شما باشد. در کنار این‌ها یک سقوط، تصادف با ماشین یا آسیب‌دیدگی در طول فعالیت‌های ورزشی، همه می‌توانند باعث کشیدگی عضلات کمر شما شوند. فیزیوتراپی و سایر روش‌های درمانی در کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات نسخه می‌تواند به کاهش درد کمر شما بعد از آسیب‌دیدگی با تروما کمک کند، اما بهترین گزینه در زمان وارد شدن آسیب‌های ناشی از ضربه، مشورت با پزشکان متخصص درد کمر و متخصص ارتوپدی برای اطمینان از صحت و سلامت ستون فقرات و همین‌طور عدم آسیب‌دیدگی آن است.

بیماری‌های دژنراتیو حاصل از افزایش سن:

گاهی اوقات بیماری‌های دژنراتیو که نتیجه طبیعی پیری هستند، ممکن است باعث درد کمر شما شوند. باگذشت زمان، محتوای آب و پروتئین غضروف بدن تغییر می‌کند. این تغییر باعث ضعیف‌تر، شکننده‌تر و غضروف نازک می‌شود. ازآنجاکه دیسک و مفاصل که ستون فقرات را تشکیل می‌دهند (مفاصل جزء) بخشی از غضروف هستند، این مناطق در طول زمان باهم برخورد دارند و دچار سایش و پارگی می‌شوند (تغییرات دژنراتیو). وخیم‌تر شدن وضعیت دیسک بین مهره‌ها به‌عنوان بیماری دیسک دژنراتیو،  نامیده می‌شود. پوسته پوسته‌شدن غضروف و همچنین تغییرات استخوانی مفصل مجاور، به‌عنوان بیماری مفصلی دژنراتیو یا استئوآرتریت ستون فقرات نامیده می‌شود؛ که این بیماری می‌تواند عامل ایجاد درد در ناحیه ستون فقرات یا کمر باشد. برای بسیاری از مشکلات دژنراتیو پشت، ثابت‌شده که حرکت و ورزش در درمان این شرایط مؤثرند. همچنین مراجعه به متخصصان فیزیوتراپی و متخصص ورزش درمانی می‌تواند به شما کمک کند که ترتیب درست تمرینات پشت را برای وضعیت خاصتان بیاموزید.

شایع‌ترین بیماری‌های کمر:

• دیسک کمر - زمانی که یکی از دیسک‌های ستون فقرات آسیب‌دیده و فشار بر روی اعصاب وارد می‌آورد

• سیاتیک - سوزش و یا گرفتگی عصب سیاتیک که باعث درد، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن و بی‌حسی یک‌پا ختم می‌شود.

• ضربه شدید - صدمه به گردن ناشی از یک ضربه ناگهانی

• شانه منجمد - التهاب اطراف شانه که باعث درد و گرفتگی می‌شود

• اسپوندیلیت آنکیلوزان - یک بیماری طولانی‌مدت است که باعث درد، سفتی و گرفتگی در ستون فقرات نزدیک لگن می‌شود.

درمانهای کمردرد:

درمانهای کمردرد به دو بخش

درمانهای ‌های ابتدایی کمردرد و درمانهای ‌های پیشرفته (تخصصی) کمردرد

درمانهای ابتدایی کمردرد:

در بیشتر موارد کمردرد خودبه‌خود بهبود می‌یابد و شما ممکن است نیاز به مراجه به دکتر متخصص درد کمر پیدا نکنید فقط اگر کمردردتان برای چند روز یا چند هفته ادامه یافت توصیه‌های زیر ممکن است به کاهش علائم و سرعت بهبود شما کمک کند:

• فعال بمانید و سعی کنید به ادامه فعالیت‌های روزانه خود بپردازید

• مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن را بیش‌ازحد مصرف نکنید اما در هنگام درد می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید

• استفاده از کیسه‌های گرم یا سرد - شما می‌توانید این کیسه‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کنید و یا از یک کیسه سبزی‌های یخ زده و یا یک بطری آب گرم استفاده کنید

اگرچه هنگام درد دشوار می‌شود شاد و یا خوش‌بین بود، اما مثبت بودن در این شرایط مهم است و می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بازیابی شوید.

درمانهای پیشرفته (تخصصی) کمردرد:

اگر شما در مورد درد کمر خود که حدود شش هفته همراه شماست و بهبود نیافته نگران هستید، ملاقات با پزشک متخصص درد کمر و فوق تخصص ستون فقرات و یا دکتر متخصص ارتوپد می‌تواند یک ایده خوب باشد که می‌تواند به شما در مورد درمان‌های در دسترس راهنمایی کند. این روش‌ها شامل:

• مسکن قوی‌تر کلاس‌های ورزش - که در آن شما از ورزش‌های خاص برای تقویت عضلات و بهبود وضعیت خودآگاه می‌شوید.

• طب سوزنی

• مشاوره - مانند رفتاردرمانی شناختی 

پشتیبانی و مشاوره در کلینیک‌های تخصصی درد

• جراحی ستون فقرات معمولا فقط زمانی توصیه می‌شود که همه راه‌ها شکست‌خورده باشد.

کلینیک ستون فقرات آماده ارائه کلیه خدمات تشخیصی درمانی در زمینه تشخیص و درمان کلیه ناهنجاریهای ستون فقرات می باشد

به هر حال قسمت پایین کمر دقیقاً چیست؟

کمر شما به عنوان ناحیه کمری ستون فقرات شناخته می شود. وزنه برداری زیادی برای انجام دادن دارد: ستون فقرات کمری وزن کل قسمت بالایی بدن شما را تحمل می کند، به علاوه استرس های بیومکانیکی که با حرکت ایجاد می شود.

ستون فقرات کمری دارای پنج مهره است - ستون فقرات. هر مهره دارای یک دیسک بزرگ - ژل بالشتکی پیچیده شده در یک غشای سخت - در سمت جلوی خود است که به عنوان ضربه گیر عمل می کند. هر مهره همچنین دارای دو مفصل فاست پوشیده از غضروف در سمت پشت خود است. دیسک‌ها و مفاصل فاست در کنار هم به ستون فقرات اجازه می‌دهند تا با خیال راحت خم شود و بپیچد.

کمر شما همچنین شامل رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها می شود. رباط ها نوارهای محکمی هستند که مهره ها و دیسک ها را در کنار هم نگه می دارند. تاندون ها ماهیچه ها را به مهره ها متصل می کنند. این ساختارها به محدود کردن حرکت بیش از حد که می تواند به نخاع آسیب برساند کمک می کند.

کمردرد معمولا چقدر طول می کشد؟

کمردرد را می توان به صورت حاد، تحت حاد یا مزمن طبقه بندی کرد. دوره های حاد کمردرد معمولا از چند روز تا 4 هفته و کمردرد تحت حاد بین 4 تا 12 هفته طول می کشد. با این حال، طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، حدود 20 درصد از افراد مبتلا به کمردرد حاد به کمردرد مزمن مبتلا می‌شوند که به عنوان دردی که 12 هفته یا بیشتر طول می‌کشد، تعریف می‌شود. حتی در این موارد، گزینه های درمانی مختلفی برای کمک به تسکین علائم کمردرد وجود دارد.

وقتی پشت شما واقعاً شما را می کشد، ممکن است نگران باشید که مشکلی جدی وجود ندارد. همین امر در مورد کمردردی که پایان ناپذیر به نظر می رسد نیز صدق می کند. خبر خوب این است که در حالی که کمر درد یک ناراحتی بزرگ است، به ندرت یک مسئله فوری پزشکی است. در واقع، بیشتر اوقات شما مجبور نیستید آن را درمان کنید. کمردرد معمولاً خود به خود برطرف می شود  و درمان کمر درد بدون جراحی مگر اینکه شما یک مشکل اساسی اساسی داشته باشید.

برخی از علل شایع کمردرد چیست؟

علل کمردرد گاهی اوقات مکانیکی، ارگانیک یا ایدیوپاتیک در نظر گرفته می شود. گاهی اوقات بیماری های ستون فقرات مادرزادی (در بدو تولد) یا اکتسابی هستند به این معنی که این اختلال در مراحل بعدی زندگی ایجاد می شود.

3 نوع کمردرد:

 • کمردرد مکانیکی اغلب با حرکت ستون فقرات ایجاد می شود و ساختارهای ستون فقرات مانند مفاصل فاست، دیسک های بین مهره ای، بدن مهره ها (مهره ها)، رباط ها، ماهیچه ها یا بافت های نرم را درگیر می کند.
 • کمردرد ارگانیک به بیماری هایی مانند سرطان ستون فقرات نسبت داده می شود.
 • ایدیوپاتیک به یک علت ناشناخته اشاره دارد.

هنگام احساس درد کمر دقیقا چه چیزی درد دارد؟

اینها برخی از مواردی است که دکتر متخصص درد کمر یا دکتر متخصص ارتوپدی شما ممکن است در هنگام برنامه ریزی برای ویزیت برای کمردرد به دنبال آنها باشد - یا رد کند.

 • بیماری دژنراتیو دیسک. در حالی که نام آن نگران کننده به نظر می رسد، فقط به این معنی است که شما یک دیسک آسیب دیده دارید که باعث درد می شود. با گذشت زمان، دیسک ها به دلیل ساییدگی نازک تر و صاف تر می شوند. این باعث می شود آنها کمتر بتوانند مهره ها را تحت فشار قرار دهند و احتمال پارگی آنها بیشتر است (به زیر مراجعه کنید).
 • فتق دیسک. پوشش محافظ روی دیسک های بین مهره ای ممکن است به مرور زمان پاره شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت نرم دیسک داخلی ممکن است از لایه بیرونی عبور کند. دیسکی که برآمده یا از جای خود بیرون می‌لغزد، به عنوان فتق دیسک، برآمدگی دیسک یا دیسک لغزیده شناخته می‌شود. فتق ممکن است به ریشه های عصبی فشار بیاورد و منجر به علائمی مانند درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف در ناحیه ای شود که عصب از آن استفاده می کند.
 • سیاتیک. دردی که ناشی از گرفتگی یا تحریک عصب سیاتیک است. این عصب از طریق باسن و باسن به پایین کمر شما می رود و هر پا را پایین می آورد. سیاتیک به این معناست که افراد غیرعادی به دردی اشاره می کنند که از ناحیه کمر به پایین پا می رسد، اگرچه ممکن است پزشک از اصطلاح رادیکولوپاتی کمری استفاده کند.
 • اسپوندیلولیستزیس. یک مهره از موقعیت خود به سمت جلو می لغزد و هم ترازی ستون فقرات شما را مختل می کند و گاهی اوقات ریشه های عصبی را فشرده می کند. بیشتر در ناحیه کمر دیده می شود، اما می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد. این لغزش اغلب به دلیل انحطاط دیسک یا شکستگی مهره (اسپوندیلولیز) ایجاد می شود.
 • تنگی کانال نخاعی. باریک شدن فضاهای داخلی ستون فقرات، اغلب به دلیل فتق دیسک اما گاهی اوقات به دلیل خارهای استخوانی ناشی از آرتروز ستون فقرات. این می تواند منجر به فشار دردناک بر روی اعصاب ستون فقرات شما شود. تنگی ستون فقرات می تواند در هر دو قسمت فوقانی (گردنی) ستون فقرات و ستون فقرات کمری رخ دهد، اما تنگی ستون فقرات کمری شایع تر است.

برخی از دلایل دیگر کمردرد چیست؟

شکل ستون فقرات شما و همچنین بیماری های ستون فقرات، از دیگر مقصران کمردرد هستند. بسته به طیف وسیعی از عوامل، پزشک متخصص درد کمر در کلینیک فوق تخصص درد کمر ممکن است به دنبال موارد زیر باشد:

انحنای غیر طبیعی ستون فقرات ستون فقرات معمولی وقتی از پهلو دیده می شود شبیه یک حرف S خمیده ملایم است. منحنی های غیر طبیعی عبارتند از:

 • لوردوز، که در آن ستون فقرات بیش از حد به سمت داخل در قسمت پایین کمر خم می شود
 • کیفوز، که در آن ستون فقرات به طور غیر طبیعی در قسمت فوقانی کمر گرد شده است
 • اسکولیوز، که در آن ستون فقرات از یک طرف به سمت دیگر منحنی می شود، اغلب به شکل سی
 • آرتروز. بیش از 100 نوع آرتریت وجود دارد که بسیاری از آنها می توانند باعث کمردرد شوند. شایع ترین انواع آن عبارتند از استئوآرتریت (شایع ترین آنها با فاصله زیاد؛ در ناحیه پشت به عنوان اسپوندیلوز شناخته می شود)، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان.
 • سندرم اسب اسب دمی . فشرده شدن دسته ای از اعصاب که در زیر نخاع در ستون فقرات کمری تشکیل می شود. این یک اختلال نادر اما جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی و احتمالاً جراحی اورژانسی دارد. (سی ای اس) نام خود را از این واقعیت گرفته است که دسته اعصاب باز شده شبیه پایه دم اسب است.
 • دیسکیت یا استئومیلیت. هر دو عفونت دیسک (دیسکیت) و استخوان (استئومیلیت) می توانند باعث درد شدید شوند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.
 • پوکی استخوان. استخوان‌های شما سریع‌تر از اینکه بتوان آن را جایگزین کرد، جرم خود را از دست می‌دهد و باعث شکننده شدن آن‌ها می‌شود. آنها حتی می توانند با هشدار کم یا بدون هشدار شکسته شوند. این شکستگی ها به ویژه در ستون فقرات رایج هستند، جایی که به آنها شکستگی های فشاری مهره می گویند. هم مردان و هم زنان با افزایش سن توده استخوانی خود را از دست می دهند، اما زنان یائسه خیلی سریعتر آن را از دست می دهند و بنابراین بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند.
 • تومورهای ستون فقرات وقتی سلول ها بدون کنترل تقسیم و تکثیر می شوند، نتیجه تومور است. تومورهای خوش خیم و بدخیم می توانند باعث کمردرد شوند. آنها می توانند از ستون فقرات منشا گرفته یا در آنجا متاستاز بدهند، به این معنی که از جای دیگری در بدن پخش شده اند.

چه درمان های خانگی برای کمردرد واقعاً مؤثر است؟

احتمالاً نیازی نیست که برای کمردرد به پزشک متخصص کمر یا فوق تخصص ارتوپد مراجعه کنید، مگر اینکه آسیب بزرگی مانند سقوط یا تصادف رانندگی داشته باشید. ممکن است بخواهید ابتدا این استراتژی های ساده مراقبت از خود را امتحان کنید.

 • از استراحت در رختخواب خودداری کنید. هنگامی که کمردرد بروز می کند، مردم اغلب فکر می کنند استراحت کامل کمردرد را تسکین می دهد. با این حال، مروری بر بسیاری از مطالعات بالینی نشان داد که بیمارانی که به رختخواب رفتند در واقع درد بیشتری را تجربه کردند - و کندتر بهبود یافتند - نسبت به بیمارانی که نسبتاً فعال بودند.
 • از یخ و/یا گرما استفاده کنید. بسیاری از مردم دریافتند که استفاده از یخ یا کیسه های سرد برای دوره های حداکثر 20 دقیقه در یک زمان به کاهش درد و تورم کمک می کند. همیشه یخ یا یک بسته سرد را قبل از قرار دادن آن روی بدن خود در یک حوله نازک بپیچید تا به پوست خود آسیب نرسانید. همچنین ممکن است متوجه شوید که گرما، مانند پد گرم کننده یا حمام گرم، درد را کاهش می دهد. یخ در 48 ساعت اول پس از آسیب توصیه می شود. سپس می توانید ترکیبی از یخ و گرما را امتحان کنید.
 • داروهای بدون نسخه (او تی سی) را امتحان کنید. استفاده کوتاه مدت از مسکن های (او تی سی)، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ایبوپروفن و ناپروکسن، ممکن است درد کمر شما را کاهش دهد. همچنین کرم‌ها، ژل‌ها، چسب‌ها یا اسپری‌های (او تی سی) که روی پوست اعمال می‌شود را در نظر بگیرید. آنها اعصاب پوست را تحریک می کنند تا احساس گرما یا سرما را به منظور کاهش احساس درد ایجاد کنند.

برخی از درمان های کمتر تهاجمی یا غیرتهاجمی کمردرد کدامند؟

پزشک متخصص ستون فقرات طیف وسیعی از درمان‌ها را دارد که ممکن است به کمردرد شما کمک کند و بهترین روش درمان کمر درد برای همیشه و درمان کمر درد بدون جراحی را به شما ارائه کنند. به طور کلی، از پزشک متخصص ستون فقرات خود انتظار داشته باشید که رویکرد مراقبتی پلکانی را در پیش بگیرد. این بدان معناست که با درمان های ساده و کم هزینه شروع کنید و بعداً به سمت رویکردهای تهاجمی تر بروید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از درمان ها برای رسیدن به اثر کامل خود به زمان نیاز دارند.

داروها هنگامی که قرص ها و داروهای موضعی بدون نسخه به اندازه کافی برای تسکین کمردرد کار نمی کنند، پزشک فوق تخصص ارتوپد یا همان متخصص کمر درد ممکن است یک داروی تجویزی را توصیه کند. مثالها عبارتند از:

 • داروهای ضد تشنج، مانند گاباپنتین یا پره گابالین، برای دردهای مرتبط با اعصاب
 • شل کننده های عضلانی، مانند باکلوفن یا کاریزوپرودول
 • های تجویزی، مانند سلکوکسیب، دیکلوفناک، یا فنوپروفن
 • مواد افیونی مانند اکسی کدون یا هیدروکودون به صورت کوتاه مدت. (به دلایل مختلف، مواد افیونی گزینه های طولانی مدت خوبی برای کمردرد نیستند.)

فیزیوتراپی  برای کمردرد شامل درمان‌های غیرفعال و فعال برای کمک به بیمار در ایجاد قدرت عضلات مرکزی، بهبود انعطاف‌پذیری ستون فقرات و دامنه حرکت، وضعیت صحیح وضعیت بدن و موارد دیگر است. جلسات فیزیوتراپی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ورزش
 • یخ/گرما
 • ماساژ
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست
 • سونوگرافی
 • تزریقات تزریق استروئید اپیدورال یا یک بلوک عصبی انتخابی ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت درد شود، زمانی که کمردرد باعث علائم سیاتیک، مانند پا درد می شود.

برخی از درمان های مکمل، جایگزین و نوظهور برای کمردرد چیست؟

در برخی موارد، پزشکان متخصص ستون فقرات در تهران درمان‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که  در نظر گرفته نمی‌شوند. مثالها عبارتند از:

 درمان درد کمر با پی ار پی 

 • پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی). در درمان‌های پی آر پی از نمونه کوچکی از خون شما استفاده می‌شود که دارای مقادیر متمرکزی از بلوک‌های سازنده خون به نام پلاکت است. سپس پزشک متخصص ارتوپدی شما (پی آر پی) را مستقیماً به یک دیسک آسیب دیده تزریق می کند. تئوری این است که تزریق پی آر پی از سیستم شفای خودتان برای تسریع بهبود تاندون ها، رباط ها، عضلات و مفاصل آسیب دیده استفاده می کند. درمان (پی آر پی) سابقه طولانی تری در آرتروز زانو دارد، اما یک مقاله مروری اخیر در مجله جراحی ستون فقرات نشان می دهد که ممکن است نقش مفیدی برای کمردرد نیز داشته باشد. (پی آر پی) قبل از اینکه بتوان آن را به عنوان یک تکنیک اثبات شده در نظر گرفت، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

درمان درد کمر با سلول های بنیادی

 • سلولهای بنیادی. در این درمان نوظهور، پزشک سلول‌های بنیادی برداشت‌شده از لگن را به دیسک بین مهره‌ای یا دیسک‌ها تزریق می‌کند که باعث درد شما می‌شود. انجام این کار ممکن است درد و اثرات تخریبی پیری را کاهش دهد، اگرچه، مانند (پی آر پی)، قبل از اینکه سلول های بنیادی برای کمردرد در نهایت به استاندارد مراقبت تبدیل شوند، تحقیقات بیشتری لازم است.

درمان درد کمر با طب سوزنی 

 • طب سوزنی. پزشک متخصص درد کمر یا پزشک متخصص طب فیزیکی و توان بخشی شما احتمالاً طب سوزنی را به عنوان تنها درمان کمر درد انجام نمی دهد (بعضی این کار را انجام می دهند)، اما ممکن است از شما حمایت کند که آن را به عنوان یک درمان مکمل امتحان کنید. طب سوزنی شامل قرار دادن دقیق سوزن های ظریف و استریل در نقاط خاصی از بدن شما است. این ممکن است ترشح مواد شیمیایی ضد درد طبیعی شما را تحریک کند یا گرفتگی عضلاتی که منجر به درد کمر شده است را باز کند.

درمان درد کمر با کایروپراکتیک

 • مراقبت های کایروپراکتیک. بیش از 50 درصد از افراد مبتلا به کمردرد حاد به یک متخصص کایروپراکتیک، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در دستکاری ستون فقرات تخصص دارد، مراجعه می کنند.اما به دنبال روشی باشید که از تکنیک های مبتنی بر شواهد استفاده می کند.

رایج ترین روش های جراحی کمر چیست؟

برای اکثر افرادی که کمردرد دارند جراحی ستون فقرات ضروری نیست. اگر به آن نیاز دارید، پزشک یک روش مناسب را برای رسیدگی به علائم خاص و وضعیت پزشکی شما توصیه می کند. جراحی های رایج ستون فقرات عبارتند از:

 • فیوژن ستون فقرات. دو یا چند مهره برای محدود کردن حرکت اضافی ستون فقرات به طور دائم با هم ترکیب می شوند. جراح شما از ترکیبی از استخوان، مواد استخوان مانند، پیچ‌ها، صفحات و میله‌ها برای نگه داشتن مهره‌ها در کنار هم استفاده می‌کند تا بتوانند در یک واحد درمان شوند. فیوژن ستون فقرات ممکن است برای اصلاح ناهنجاری های ستون فقرات یا افزایش پایداری ستون فقرات در موارد شدید آرتروز ستون فقرات یا فتق دیسک انجام شود.
 • لامینکتومی و لامینوتومی. لامینکتومی جراحی است که در آن جراح قسمت پشتی یک یا چند مهره را برمی دارد تا فضای بیشتری برای نخاع یا سایر اعصاب ایجاد کند. در افراد مبتلا به آرتریت شدید، خارهای استخوانی در کانال نخاعی می توانند به اندازه کافی بزرگ شوند که روی نخاع فشار بیاورند و باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی شوند. در یک جراحی مشابه که به نام لامینوتومی شناخته می شود، جراح شما یک قطعه کوچک استخوان به نام لامینا را از پشت مهره برمی دارد.
 • دیسککتومی و میکرودیسککتومی. هنگامی که فتق دیسک در قسمت پایین کمر باعث علائم شدید مانند درد یا از دست دادن حس می شود، جراح شما ممکن است بخشی از دیسک آسیب دیده را بردارد. هنگامی که جراح از طریق برش های استاندارد در پشت شما عمل می کند، جراحی به عنوان دیسککتومی شناخته می شود. هنگامی که جراح از یک روش کم تهاجمی و برش های کوچک استفاده می کند، جراحی میکرودیسککتومی نامیده می شود. دیسککتومی به دلیل ایمنی، اثربخشی، سهولت و میزان کم عوارضی که میکرودیسککتومی به همراه دارد، دیگر به ندرت انجام می شود.

چه زمانی کمردرد اورژانسی است؟

اکثر قسمت های کمردرد در نهایت خود به خود برطرف می شوند، اما مواقعی وجود دارد که باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید. برخی از این موقعیت ها عبارتند از:

 • بیمار یک کودک است
 • تصادف، جراحت، آسیب های دیگر
 • تب یا حالت تهوع
 • ضعف، بی حسی و/یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها و/یا پاها ایجاد می شود
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • درد شدید، ثابت، ناگهانی یا به تدریج بدتر می شود و/یا از بین نمی رود
 • درد خواب را قطع می کند

در حالی که برخی از موقعیت ها ممکن است مداخله فوری را ایجاب کند، اکثر موارد فوری نیستند و می توانند در زمانی مناسب برای بیمار برنامه ریزی شوند.

پیشگیری از کمردرد:

چگونه می توان از کمردرد جلوگیری کرد؟

در حالی که نمی توانید پیری را متوقف کنید یا ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید، تغییرات سبک زندگی می تواند به مدیریت و پیشگیری از کمردرد کمک کند. داشتن یک سبک زندگی سالم ممکن است شما را کمتر در معرض آسیب تصادفی قرار دهد.

 • آمادگی جسمانی خود را بهبود بخشید. افرادی که آمادگی جسمانی ندارند بیشتر در معرض کمردرد هستند زیرا عضلات مرکزی قوی به حمایت از کمر کمک می کنند.
 • فعال بمانید. افرادی که زندگی کم تحرکی دارند ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌های خود به خود آسیب برسانند. در مورد سلامت کمر، بهتر است در بیشتر روزهای هفته فعالیت بدنی کمتری انجام دهید تا اینکه تمام هفته بنشینید و در آخر هفته ها بیش از حد ورزش کنید.
 • در صورت لزوم وزن خود را کاهش دهید. هر چه وزن شما بیشتر باشد، فشار بیشتری به مهره های کمر وارد می شود. اضافه وزن یا چاقی می تواند به کمر فشار وارد کند و منجر به کمردرد شود.
 • استفاده از کفش و کفی طبی برای درمان کمر درد مخصوصا برای افرادی که مبتلا به صافی کف پا یا گودی زیاد کف پا هستند نیز توصیه میشود و میتواند نتیجه ی چشمگیری داشته باشد.
 • اجسام سنگین را به روش صحیح بلند کنید. هنگام بلند کردن وزنه حتماً اسکوات بزنید تا باسن و زانوهای شما بیشتر کار را انجام دهند. در حالی که بلند می کنید بار را نزدیک سینه خود نگه دارید.

نحوه صحیح بلند کردن اجسام توسط فرد با مشکلات کمری:

پاهای شما، نه قسمت پایین کمر، باید محرک اصلی هنگام بلند کردن چیزی سنگین باشند.

 • فضای کاری خود را تا حد امکان ارگونومیک کنید. اگر پشت میز می نشینید، مطمئن شوید که صندلی شما به اندازه کافی تکیه گاه کم پشتی داشته باشد و باسن شما زاویه مناسبی نسبت به زمین داشته باشد.
 • سلامت روان خود را مدیریت کنید. افرادی که اضطراب و افسردگی دارند یا با استرس بیش از حد روبرو هستند، ممکن است در طول زمان بیشتر دچار کمردرد شوند. و، اجازه دهید با آن روبرو شویم، زندگی با کمردرد نیز می تواند دشوار باشد. اولویت دادن به سلامت روان می تواند به کاهش خطر کمردرد کمک کند.
 • از محصولات تنباکو استفاده نکنید علاوه بر سایر مشکلات سلامتی که استفاده از تنباکو ایجاد می‌کند، می‌تواند جریان خون و اکسیژن را به دیسک‌ها محدود کند و باعث تحلیل سریع‌تر دیسک‌ها شود.
 • برای کاهش آسیب، انتخاب های عقلانی داشته باشید. زمانی که در یک وسیله نقلیه در حال حرکت هستید، همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید. کوله پشتی های خیلی سنگین را حمل نکنید (یا به فرزندتان اجازه حمل آن را ندهید). و، اگرچه ناگفته نماند، اگر چند ماه بی تحرک بوده اید، آخر هفته را به باغبانی سنگین یا مسابقه تنیس سپری نکنید.

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا