سیاتیک عبارت است از درد، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی ناشی از تحریک ریشه عصب هایی که به سیاتیک منتهی می شوند. در صورت وجود هر یک از این علائم بهتر است دکتر متخصص کمر یا دکتر متخصص ستون فیرات در تهران شمارا معاینه کند. عصب سیاتیک طولانی ترین عصب بدن انسان است که از ناحیه کمری آغاز و تا انتهای پا امتداد می یابد. این عصب از نخاع شروع شده، از طریق باسن پایین می آید و سپس شاخه های آن در پشت ساق پا، مچ پا و پایین پا گسترش پیدا می کنند.کلینیک کمر درد نسخه یک  کلینیک فوق تخصص ارتوپدی در تهران میباشد که با پیشرفته ترین تجهیزات بهترین روش درمان دیسک کمر و درمان سیاتیک کمر را به شما ارائه میدهند.

سیاتیک چیست ؟

سیاتیک نام یک عصب است. اصطلاح سیاتیک مربوط به دردی است که در طول عصبی به همین نام انتشارمی‌یابد. این عصب طولانی‌ترین عصب داخل بدن شما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود. عصب سیاتیک از شبکه عصبی سکرال پلکسوس، شبکه عصب‌های واقع در قسمت تحتانی کمر شروع می‌شود. عملکرد عمده این عصب انقباض عضلانی و قابلیت حسی آن است. این عصب قدرت تحرک و حس را در مناطق ران‌ها، زانوها، پشت ساق پا، پاها و انگشتان فراهم می‌کند. هرگونه فشار بر روی این عصب می‌تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود (یعنی مسیری که از کمر شروع می‌شود و از پشت پا پایین می‌آید و تا پاشنه پا می‌رسد) البته علائم ممکن است از یک درد خفیف تا ناتوانی و از کارافتادگی کامل متغیر باشد و گاهی ممکن است با احساس خارش، سوزش، بی‌حسی و ضعف عضلانی هم همراه باشد. درد سیاتیک به‌طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می‌یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه یا سرفه‌کردن بدتر می‌شود. ویژگی آن هم این است که معمولاً فقط یکی از اندام‌های تحتانی شما را درگیر می‌کند. در موارد خیلی شدید سیاتیک، شاید حتی کنترل مثانه یا روده نیز از دست برود. این وضعیت اخیر، بسیار نادر، اما بسیار خطرناک است.

سیاتیک به دردی اطلاق می‌شود که در طول مسیر عصب سیاتیک منتشر می‌شود، عصب سیاتیک که از قسمت پایین کمر از میان باسن و باسن شما منشعب می‌شود و هر پا را پایین می‌آورد. به طور معمول، سیاتیک تنها یک طرف بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیاتیک بیشتر زمانی رخ می دهد که فتق دیسک، خار استخوان روی ستون فقرات یا باریک شدن ستون فقرات (تنگی ستون فقرات) بخشی از عصب را فشرده می کند. این باعث التهاب، درد و اغلب کمی بی حسی در پای آسیب دیده می شود.

اگرچه درد همراه با سیاتیک می‌تواند شدید باشد، اما بیشتر موارد با درمان‌های غیر جراحی و بهترین روش درمان دیسک کمر و درمان سیاتیک پا در عرض چند هفته برطرف می‌شوند. افرادی که سیاتیک شدید دارند که با ضعف قابل توجه پا یا تغییرات روده یا مثانه همراه است، ممکن است کاندید عمل جراحی باشند و بهتر است به دنبال بهترین جراح دیسک کمر در تهران یا دکتر متخصص ستون فقرات در تهران باشند.

 

چه زمانی باید به پزشک متخصص درد کمر یا متخصص دیسک کمر مراجعه کرد؟

سیاتیک خفیف معمولا با گذشت زمان از بین می رود. اگر اقدامات خودمراقبتی نتوانست علائم شما را کاهش دهد یا اگر درد شما بیش از یک هفته طول کشید، شدید یا به تدریج بدتر شد، با پزشک متخصص کمر یا متخصص ستون فقرات در تهران تماس بگیرید و برای درمان کمر درد برای همیشه مراقبت های پزشکی فوری دریافت کنید اگر:

 • درد شدید و ناگهانی در ناحیه کمر یا ساق پا و بی حسی یا ضعف عضلانی در ساق پا دارید
 • درد به دنبال یک آسیب شدید، مانند یک تصادف رانندگی ایجاد می شود
 • در کنترل روده یا مثانه خود مشکل دارید

علائم سیاتیک:

برای کمر درد چه کنیم زیرا درد کمر همیشه با علائم زیر همراه است

معمولاً سیاتیک یک نقطه از بدن را درگیر می‌کند. به طوری که درد از ران تا کف پا کشیده می‌شود. رایج‌ترین علائم سیاتیک عبارت است از:

• احساس سوزش

• گزگز شدن

• درد شدید

• احساس لمسی و کرختی

• احساس ضعف در ناحیه‌ ران‌ها و ساق پا

راه ها و روش های درمان سیاتیک:درمان رگ سیاتیک به همراه درمان درد سیاتیک:

روش بیو فیدبک:

این روش درمان سیاتیک باعث تسکین درد بیمار مبتلا به سیاتیک میشود. در حقیقت روش بیو فیدبک یک درمان فکری بدنی است که به شما آموزش می دهد چگونه در واکنش های عادی خود، درد یا فشار را کنترل کرده و تغییر دهید.

انجام فیزیوتراپی:

هدف از فیزیوتراپی انجام تمرین های حرکتی مشخص برای تسکین و درمان درد سیاتیک کمر یا پا با هدف کاهش فشار بر عصب است. انواع روش های فیزیوتراپی شامل :

ماساژ عمیق بافت: هدف این تکنیک از بین بردن گرفتگی عضلات کمر و گردن و سایر قسمت های بدن است که می تواند باعث وارد شدن فشار به عصب سیاتیک و ریشه های عصب مربوط به آن باشد. متخصص فیزیوتراپی در این حالت از فشار مستقیم و مالش به منظور کاهش گرفتگی بافت های نرم (رباط ها، تاندون ها و عضلات) استفاده می کند.

گرما و سرما درمانی: با استفاده از گرما، متخصص فیزیوتراپی به دنبال خون رسانی بیشتر به نواحی هدف در بدن است. به این ترتیب افزایش جریان خون می تواند اکسیژن و مواد مغذی لازم را به نواحی مورد نظر در بدن برساند. سرما درمانی می تواند فرآیند گردش خون در بدن را آهسته کند و به این ترتیب به کاهش التهاب، اسپاسم عضلات و درد کمک موثر کند.

تحریک الکتریکی عصب از روی پوست : در این روش از یک ابزار جعبه ای شکل خاص که با نیروی باتری کار می کند و قابل حمل می باشد، برای تحریک عضلات از روی پوست استفاده می شود. در این حالت جریان متغیر الکتریسیته جاری برای کنترل درد شدید و کاهش اسپاسم عضله از طریق پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

امواج مافوق صوت: در این روش از تاباندن امواج مافوق صوت برای دسترسی به بافت های عمیق عضلانی بدن و ایجاد گرمای لازم به منظور بهبود فرآیند چرخش خون و نیز کمک به تسریع فرآیند درمان بیمار مبتلا به سیاتیک استفاده می شود.

دارو درمانی و تزریق به ستون فقرات:

روش های درمان از طریق مصرف دارو و تزریق به ستون فقرات به شرح زیر هستند:

مصرف و تزریق های استروئید اپیدورال: تزریق مواد استروئید که نقش موثر در کاهش التهاب دارد، می تواند به تسکین درد سیاتیک کمک کند.

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید : مصرف این داروها می تواند به کاهش ورم و التهاب و نیز تسکین درد بیمار مبتلا به سیاتیک کمک موثر کند.

درمان از طریق تحریک عصب:

درمان از طریق تحریک عصبی یا تحریک ستون فقرات یک روش بی خطر برای تحریک ستون پشتی یا اعصاب پیرامونی آن با استفاده از الکتریسته دارای سطح ولتاژ پایین است. در این حالت سیگنال های درد قبل از رسیدن آنها به مغز مسدود می شوند و به این ترتیب سیگنال های درد با احساس سوزش جایگزین می شود.

عمل جراحی دیسک کمر و  درمان درد کمر:

عمل جراحی توسط جراح فوق تخصص کمر مانند جراحی بسته ستون فقرات برای افرادی نیاز است که به روش های درمانی محافظه کارانه عکس العمل مثبت نشان نمی دهند، علائم بیماری آنها در حال پیشرفت است و با درد شدید به خاطر بیماری سیاتیک مواجه هستند.

عوامل خطر سیاتیک:

عوامل خطر سیاتیک عبارتند از:

 • سن. تغییرات مرتبط با افزایش سن در ستون فقرات، مانند فتق دیسک و خار استخوان، شایع ترین علل سیاتیک هستند.
 • چاقی. با افزایش فشار بر ستون فقرات، وزن اضافی بدن می تواند به تغییرات ستون فقرات که باعث سیاتیک می شود کمک کند.
 • اشتغال. شغلی که شما را ملزم به پیچاندن کمر، حمل بارهای سنگین یا رانندگی طولانی مدت با وسیله نقلیه موتوری می کند، ممکن است در بروز سیاتیک نقش داشته باشد، اما هیچ مدرک قطعی از این ارتباط وجود ندارد.
 • نشستن طولانی مدت افرادی که برای مدت طولانی می نشینند یا سبک زندگی کم تحرکی دارند بیشتر از افراد فعال در معرض ابتلا به سیاتیک هستند.
 • دیابت. این وضعیت که بر نحوه استفاده بدن از قند خون تأثیر می گذارد، خطر آسیب عصبی را افزایش می دهد.

عوارض عدم درمان سیاتیک کمر و  درمان سیاتیک پا:

اگرچه اکثر افراد به طور کامل از سیاتیک بهبود می یابند، اما اغلب بدون درمان، سیاتیک می تواند به طور بالقوه باعث آسیب دائمی عصبی شود. در صورت داشتن موارد زیر فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • از دست دادن احساس در پای آسیب دیده
 • ضعف در پای آسیب دیده
 • از دست دادن عملکرد روده یا مثانه

جلوگیری ازسیاتیک :

همیشه نمی توان از سیاتیک جلوگیری کرد و این وضعیت ممکن است عود کند. موارد زیر می توانند نقش کلیدی در محافظت از کمر و درمان کمر درد شما داشته باشند:

 • به طور منظم تمرین کن. برای قوی نگه داشتن پشت خود، توجه ویژه ای به عضلات مرکزی بدن خود داشته باشید - ماهیچه های شکم و کمر که برای وضعیت و تراز مناسب ضروری هستند. از پزشک خود بخواهید فعالیت های خاصی را توصیه کند.
 • هنگام نشستن حالت مناسب خود را حفظ کنید. صندلی‌ای را انتخاب کنید که پشتی خوبی داشته باشد، تکیه‌گاه دست و پایه‌های چرخان داشته باشد. برای حفظ انحنای طبیعی خود، یک بالش یا حوله غلتان را در قسمت کوچک پشت خود قرار دهید. زانوها و باسن خود را در یک سطح نگه دارید.
 • از مکانیک خوب بدن استفاده کنید. اگر برای مدت طولانی می ایستید، هر از گاهی یک پا را روی چهارپایه یا جعبه کوچک استراحت دهید. وقتی چیزی سنگین بلند می کنید، اجازه دهید اندام تحتانی شما کار را انجام دهد. مستقیم به بالا و پایین حرکت کنید. پشت خود را صاف نگه دارید و فقط از زانو خم شوید. بار را نزدیک بدن خود نگه دارید. از بلند کردن و چرخاندن همزمان خودداری کنید. اگر جسم سنگین یا نامناسب است، یک شریک بلند کننده پیدا کنید.

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا