اسپوندیلوز یا آرتروز ستون فقرات و یا به اصطلاح عامیانه‌ تر آرتروز کمر و آرتروز ستون فقرات، از شایع‌ترین دلایل کمر‌درد است و به دلیل تخریب مفاصل متصل‌کننده مهره‌ها ایجاد می‌شود. در این حالت غضروف آسیب‌پذیر شده و غشای سینوویال مفصل دچار التهاب می‌شود و ضخامت انتهاهای استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند. مرکز ارتوپدی با رویکرد پیشگیری، غربالگری و درمان‌های کم‌تهاجمی، با بهترین متخصصان ارتوپدی کشور و تیم‌های درمانی مجرب و همچنین کلینیک‌های تخصصی شامل کلینیک کمر درد و کلینیک فوق تخصص ستون فقرات در تهران بهترین روش‌های درمانی را برای درمان آرتروز ستون فقرات شما در نظر می گیرد.کلینیک فوق تخصص ستون فقرات نسخه متشکل از دکتر فوق تخصص ارتوپد، متخصص درد کمر، دکتر متخصص ارتروز و دکتر فوق تخصص دیسک کمر میباشد و بهترین روش های درمانی را برای درمان کمر درد برای همیشه به شما ارائه میدهد.

 

آرتروز کمر چیست؟

آرتروز ستون فقرات همان‌طور که از نام آن پیداست، عارضه‌ای است که ستون مهره‌ها را درگیر می کند و همانند همه آرتروز‌ها حاصل تغييراتي است كه در مدت زمان طولاني و به صورت فرسايشي و تخريبي در غضروف مفاصل متصل‌کننده مهره‌های کمر ايجاد مي‌شود و بيشتر اوقات با درد، تورم مفصل‌ها همراه است. این بیماری می‌تواند به آرامی در طول یک دوره زمانی طولانی رشد کرده و توسعه پیدا کند.

 

 نمای جانبی ستون فقرات یک دیسک طبیعی و مفصل فاست (بالا) را نشان می دهد. ساییدگی و پارگی دیسک و مفصل فاست می تواند باعث درد آرتریت، تورم و سفتی (پایین) شود.

سندرم مفصل فاست چیست؟

دردی که از یک یا چند مفصل فاست ایجاد می شود، سندرم مفصل فاست یا آرتروپاتی فاست نامیده می شود. تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات ممکن است باعث شود وزن بدن به طور ناهموار به مفاصل فاست منتقل شود. این بار اضافی باعث ساییدگی و پارگی مفصل می شود و به مرور زمان آن را تغییر می دهد: کپسول مفصل نازک می شود، غضروف صاف شکسته می شود و مانند یک خیابان سنگفرش نامنظم می شود و ممکن است خارهای استخوانی ایجاد شود . مشابه آرتریت مفصل زانو، این تغییرات باعث می شود مفصل حرکت سیال را دشوار کند و با ملتهب شدن و تحریک شدن واکنش نشان دهد. مفصل تحریک شده سیگنال های درد را از طریق اعصاب کوچک در کپسول به نام اعصاب حسی شاخه داخلی به مغز می فرستد . به نوبه خود، ماهیچه های این ناحیه می توانند سفت و اسپاسم شوند.

 

 مفصل تحریک شده سیگنال های درد را از طریق اعصاب کوچک در کپسول به نام اعصاب حسی شاخه داخلی به مغز می فرستد.

علائم ارتروز ستون فقرات چیست؟

دژنراسیون مفصل فاست می تواند بدون درد باشد تا زمانی که یک رویداد باعث ایجاد علائم شود. علائم متعددی وجود دارد که نشان می دهد درد فرد از مفاصل فاست نشات می گیرد. این درد اغلب یک درد منتشر و مبهم در ناحیه کمر است که مستقیماً روی ستون فقرات قرار دارد و می تواند به باسن نیز سرایت کند. در گردن می توان آن را در شانه ها و پشت جمجمه احساس کرد.

حرکاتی مانند خم شدن به سمت عقب یا چرخش به پهلو به سمت مفصل آسیب دیده باعث درد می شود. ایستادن یا دوره های عدم تحرک ممکن است درد را بدتر کند. فعالیت هایی که باعث کاهش وزن از روی مفصل می شود مانند نشستن، خم شدن به جلو یا تغییر وضعیت ممکن است درد را کاهش دهد. علائم مفصل فاست نیز ممکن است شبیه درد فتق دیسک باشد. در صورت ایجاد خارهای استخوانی و فشار بر روی اعصاب نخاعی ممکن است درد در بازوها یا پاها احساس شود. درد ممکن است مزمن باشد یا به صورت دوره‌ای تشدید شود.

 

 تزریق مفصل فاست یک روش کم تهاجمی است که شامل تزریق یک کورتیکواستروئید و یک عامل بی حس کننده ضد درد به مفصل دردناک است.

تزریق تشخیصی مفصل فاست اغلب برای تایید علت درد انجام می شود. مفصل فاست با یک داروی بی حس کننده موضعی و کورتیکواستروئید تزریق می شود. تزریق با استفاده از فلوروسکوپی اشعه ایکس برای اطمینان از قرار دادن دقیق سوزن در مفصل فاست انجام می شود. سطح درد شما قبل از تزریق و 20 تا 30 دقیقه پس از تزریق ارزیابی می شود و در هفته بعد کنترل می شود. اگر سطح درد شما بیش از 75 درصد کاهش یابد، درگیری مفصل فاست تایید می شود. اگر سطح درد شما بعد از تزریق تغییر نکرد، بعید است که مفصل فاست دلیل درد شما باشد.

داروها: برخی از بیماران ممکن است به داروهای ضد التهاب خوراکی یا چسب های موضعی، کرم ها، مرهم یا بریس های مکانیکی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات شل کننده های عضلانی برای اسپاسم عضلانی تجویز می شود.

تزریق مفصل استروئیدی: تزریق مفصل فاست یک روش کم تهاجمی است که شامل تزریق یک کورتیکواستروئید و یک داروی بی‌حس کننده به مفصل دردناک است . استروئیدها می توانند تورم و التهاب اعصاب را کاهش دهند. تسکین درد می تواند از روزها تا سالها طول بکشد و به شما امکان می دهد با فیزیوتراپی و یک برنامه ورزشی وضعیت شما بهبود یابد. در صورت عود درد، می توان این روش را تکرار کرد.

 

 بی حس کننده در طول عصب برای "مسدود کردن" درد تزریق می شود.

فرسایش با فرکانس رادیویی عصبی: اگر تزریق استروئید به مفصل موفقیت آمیز باشد اما درد به طور مکرر عود کند، ممکن است یک روش ابلیشن برای سوزاندن اعصاب کوچک کپسول مفصلی توصیه شود. ابتدا یک تست تشخیصی بلوک عصبی برای تعیین اینکه کدام اعصاب باید درمان شوند انجام می شود. داروی بی حسی در طول عصب برای "مسدود کردن" درد تزریق می شود . اگر بلوک موفقیت آمیز باشد، فرسایش با فرکانس رادیویی احتمالاً باعث تسکین درد پایدارتر می شود.

 هنگامی که سوزن در جای خود قرار گرفت، یک الکترود وارد می شود و یک جریان فرکانس رادیویی برخی از رشته های عصبی شاخه داخلی حامل سیگنال های درد در مفصل را از بین می برد.

یک روش فرسایش عصبی مشابه بلوک های عصبی انجام می شود. هنگامی که سوزن در جای خود قرار گرفت، یک الکترود وارد می شود و یک جریان فرکانس رادیویی برخی از رشته های عصبی شاخه داخلی حامل سیگنال های درد در مفصل را از بین می برد . تسکین درد ممکن است از 9 ماه تا بیش از 2 سال طول بکشد. این امکان وجود دارد که عصب از طریق ضایعه سوخته ایجاد شده دوباره رشد کند.

جراحی: اگر تمام درمان‌های دیگر باعث تسکین درد نمی‌شوند، جراحی فیوژن ستون فقرات ممکن است یک گزینه باشد. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصبی ناشی از بزرگ شدن مفاصل فاست، بیماری دژنراتیو دیسک یا بی‌ثباتی ستون فقرات باشد.

بهبودی و پیشگیری

مهم است که به خاطر داشته باشید که تزریقات و فرسایش با فرکانس رادیویی ممکن است به علائم کمک کند، اما انحطاط زمینه ای ستون فقرات را تغییر نمی دهد.

تمرینات کششی، تقویتی و قلبی عروقی منظم ممکن است روند انحطاط را کاهش دهد و با بهبود قدرت و وضعیت کلی کمر و کاهش التهاب در بدن، استرس مفاصل فاست را کاهش دهد.

 

عوامل موثر بر آرتروز کمر:

عومل موثر بر آرتروز ستون فقرات مشابه عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سایر آرتروزها است. آرتروز کمر به عنوان یک عارضه در ارتباط با سن شناخته می‌شود و تحقیقات نشان می‌دهد که نزدیک به ۸۰درصد افراد بالای ۵۰ سال، دارای علایمی از آرتروز کمر هستند. با این حال احتمال بروز آن در همه رده‌های سنی وجود دارد. البته علاوه بر سن، سابقه خانوادگی و عوامل وراثتی از عوامل موثر ابتلا به آرتروز ستون فقرات شمرده می‌شود.

ارتروز کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

درد ارتروز ستون فقرات می تواند مشابه سایر بیماری های ستون فقرات باشد. تشخیص دقیق توسط دکتر متخصص کمر درد و دکتر فوق تخصص ستون فقرات برای تعیین اینکه آیا مفصل فاست منبع درد شما است یا خیر، مهم است. تشخیص دقیق کمر درد درمان کمر درد را سریع تر میکند. ارزیابی شامل تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی است. پزشک تمام اطلاعات ارائه شده، از جمله هرگونه سابقه آسیب، محل درد، و مشکلات ایستادن یا خواب را در نظر می گیرد.

ممکن است از شما خواسته شود در موقعیت های مختلف بایستید یا حرکت کنید و به جایی که احساس درد می کنید اشاره کنید.

متخصص کمر یا دکتر فوق تخصص ستون فقرات ممکن است برای کمک به تشخیص و بررسی سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات و لگن متخصص کمر مطالعات تصویربرداری، مانند اشعه ایکس، سی‌تی‌اس یا ام آر آی تجویز کند.

علائم ابتلا به آرتروز ستون فقرات:

ابتلا به آرتروز معمولا از طریق معاینه و عکسبرداری‌های پزشکی در کلینیک فوق تخصص ستون فقرات در تهران تشخیص داده می‌شود اما نشانه‌هایی هم وجود دارد که می‌تواند هشداری برای احتمال ابتلا به آرتروز باشد:

۱- درد انتهای کمر

۲- درد شدید کمر در هنگام راه رفتن

۳ -دردهای ناگهانی بعد از تحرک بدنی

۴- نیاز به خم کردن کمر برای کاهش درد

۵- گزگز و درد پراکنده در پاها

۶- فلج یا ضعف اندام‌ها

۷- احساس خشکی در کمر

اگر یک یا چند مورد از این علایم زیر را در خود مشاهده کردید آن را جدی بگیرید. بهتر است از دکتر فوق تخصص ستون فقرات در تهران کمک بگیرید یا از طریق شماره تلفن :43682-021 از خدمات مشاوره رایگان مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه استفاده کنید.

چه درمان هایی برای ارتروز ستون فقرات در دسترس هستند؟

عمل و جراحی ستون فقرات همیشه اولین را نمیباشد در حالی که آرتریت مفصل فاست قابل برگشت نیست، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش، تغییرات سبک زندگی و مدیریت دقیق کمردرد می تواند به کیفیت بهتر زندگی کمک کند و با انجام  توصیه های دکتر متخصص درد کمر و دکتر فوق تخصص ستون فقرات بهترین روش درمان کمر درد برای شما پیش بینی خواهد شد. اگر درمان های محافظه کارانه به شما در مدیریت و کنترل درد کمک نکند، پزشک ممکن است تزریق، ابلیشن یا جراحی را توصیه کند.

خودمراقبتی: استفاده از وضعیت صحیح بدن و در یک راستا نگه داشتن ستون فقرات از کارهای مهمی است که می توانید برای جلوگیری از حملات دردناک انجام دهید. ممکن است لازم باشد عادات روزانه ایستادن، نشستن و خواب خود را اصلاح کنید. کاهش وزن می تواند بار روی مفاصل فاست را کاهش دهد و درد را کاهش دهد.

فیزیوتراپی ورزش برای مفصل فاست دردناک بسیار مفید است و می تواند به بهبود سریعتر شما کمک کند. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند تکنیک‌های صحیح بلند کردن و راه رفتن را به شما آموزش دهند، و با شما برای تقویت و کشش ماهیچه‌های کمر، ساق پا و معده شما همکاری خواهند کرد (به مقابله با کمردرد مراجعه کنید). اگرچه ممکن است یک فیزیوتراپ تمرینات تقویتی و کششی را به شما نشان دهد، این مسئولیت شماست که آنها را دنبال کنید.

درمان آرتروز کمر:

 درمان‌‌های متعددی برای آرتروز ستون فقرات وجود دارد. در مرکز پزشکی درمانی نسخه، بعد از انجام مراحل مشاوره، غربالگری و معاینات اولیه، تیم‌ درمانی متخصص با توجه به نوع و شدت بیماری، مناسب‌ترین و کم‌خطرترین روش درمانی را برای شما در نظر می‌گیرند. درمان آرتروز معمولا بدون نیاز به عمل جراحی باز امکان‌پذیر است و متخصصان این مرکز می‌کوشند تا حتی‌المقدور سلامت شما را با استفاده از تکنیک‌های غیرتهاجمی به حالت عادی بازگردانند. ضمن اینکه شما می‌توانید در حین درمان از امکانات کلینیک‌های تخصصی مرتبط با درمان خود مثل اوزون تراپی، آب‌درمانی و کاردرمانی نیز استفاده کنید.

اگر سؤال بیشتری دارید، لطفاً با  43682-021تماس بگیرید.

واژه نامه:

کورتیکواستروئید: هورمونی که توسط غده فوق کلیوی یا مصنوعی تولید می شود. تعادل نمک و آب را تنظیم می کند و اثر ضد التهابی دارد.

مفاصل فاست: مفاصلی که در بالا و پایین هر مهره قرار دارند و مهره‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و امکان حرکت عقب را فراهم می‌کنند.

کپسول مفصلی: کیسه ای که مفصل سینوویال را احاطه کرده است.

تست تزریق بلوک عصبی: تزریق ماده بی حس کننده روی یا نزدیک گیرنده عصب/درد متصل به یک عصب یا مفصل خاص است.

فرسایش با فرکانس رادیویی: روشی که از جریان فرکانس رادیویی برای از بین بردن اعصاب اطراف مفصل فاست استفاده می کند و از رسیدن سیگنال های درد به مغز جلوگیری می کند. ریزوتومی فاست نیز نامیده می شود.

 

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا