قوز کمر و پشت یا همان کیفوزپشتی یک اختلال ستون فقرات است که در آن وجود انحنای غیر طبیعی در ستون مهره ها موجب خمیدگی بالای کمر می شود. برای درمان کیفوز پشتی باید به دکتر فوق تخصص ستون فقرات یا دکتر فوق تخصص ارتوپدی مراجعه کنید. کلینیک فوق تخصص ارتوپدی نسخه متشکل از بهترین متخصص های ارتوپد در تهران میتواند به درمان کیفوز پشتی شما کمک کنند.

این پدیده به نام های قوز و یا گوژپشتی نیز شناخته می شود. این بیماری در هر سنی ممکن است رخ بدهد اما کیفوز پشتی در سنین بلوغ شایع تر است.

 چگونه قوز پشت یا همان کیفوز پشتی را تشخیص بدهیم ؟

ستون فقرات در هنگام نگاه کردن به فرد از پهلو، در ناحیه قفسه سینه می‌‌بایست کمی در پشت شانه ها انحنا داشته باشد. در صورتی که زاویه ی انحنای ستون فقرات او از حد طبیعی (٢۰ تا ۴۰ درجه) بیشتر شود، فرد دچار قوز کمر ویاهمان قوز پشت شده است. قوز کمر علاوه بر ظاهر نازیبا، مشکلات و محدودیت‌هایی را نیز برای بیماران دچار کیفوز پشتی ایجاد می‌کند و توصیه بر این است که هرچه زودتر مشکل خود را با دکتر فوق تخصص ستون فقرات یا دکتر فوق تخصص ارتوپدی در میان بگذارید.

 

انواع قوز کمر یا کیفوز پشتی بر اساس علت

قوز کمر انواع مختلفی دارد اما بر اساس منشاء ایجاد به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 ۱- قوز پشت حاصل از وضعیت بدن

این نوع قوز کمر که رایج‌ترین نوع کیفوز پشتی نیز هست در نتیجه قرار دادن بدن در شرایط ضعیف و نادرست ایجاد می‌شود. مبتلایان به این نوع از قوز کمر و پشت می‌توانند با تمرین، وضعیت قوز کمر خود را با ایستادن به صورت صحیح اصلاح نمایند. در این نوع قوز کمر، نقص ساختاری واقعی در ستون فقرات وجود ندارد و علت قوز کمر یا همان کایفوز پشتی در آنها پیشرفت نمی کند.

 ۲- قوز کمر ساختاری

قوز کمر ساختاری از انحنای ستون فقرات بدون ارتباط با وضعیت قرار گرفتن بدن یا خمیده بودن حاصل می‌شود. افرادی که دچار قوز کمر یا همان کایفوز پشتی ساختاری هستند، نمی‌توانند ستون فقرات خود را صاف کنند، برای ایستادن عادی مشکل دارند و در ناحیه کمر و پا درد احساس می‌کنند و این علائم معمولاً با گذشت زمان تشدید می‌شوند. در این حالت هرچه بیمار بیشتر به سمت جلو خم شود، تلاش برای ایستادن وی سخت‌تر خواهد شد. شدت این علائم معمولا بستگی به مقدار و علت قوز پشت دارد.

رایج‌ترین نوع قوز پشت ساختاری «قوز کمر شوئرمن» نامیده شده و معمولا در سنین ١٢ تا ١۴ سالگی تشخیص داده می‌شود و قوز کمر شوئرمن مربوط به ستون فقرات ناحیه قفسه سینه است که با توجه به زاویه بیش از ۴۰ درجه در ستون فقرات ایجاد شده و باعث می شود سه عدد از مهره ها یا تعداد بیشتری از آنها در یک ردیف قرار گیرند. دلیل ایجاد قوز کمر شوئرمن ناشناخته است. به هر حال، محققان اعتقاد دارند کیفوز پشتی با رشد و توسعه غیر عادی استخوان ارتباط دارد.قوز پشت یا کیفوز پشتی می تواند در نتیجه قرارگیری نادرست مهره ها به صورت ژنتیک ایجاد شود و در اکثر موارد کایفوز پشتی در طول دوره ای مشاهده و تشخیص داده می شود که رشد استخوان ها سریع است (برای مثال دوره نوجوانی). اکثرمبتلایان به قوز کمر و یا همان قوز پشتی در ابتدا با وضعیت قرارگیری ضعیف یا خمیده شدن کمر مواجه می شوند و این شرایط می تواند با افزایش انحنای کمر و قوز کمر و باعث ایجاد درد در ناحیه قوز پشت برای بیمار مبتلا به این عارضه یا همان کیفوز پشتی شود.البته قابل ذکر است درمان کیفوز پشتی در این سن نیز تاثیر بیشتری میتواند داشته باشد.

 ۳- قوز پشت حاصل از سایر عوامل

قوز کمر و پشت می‌تواند در نتیجه سایر مشکلات یا نواقص ستون فقرات ایجاد شود. هر‌یک از این شرایط باعث کاهش ارتفاع در قسمت بالای ستون فقرات می‌شود که می تواند افزایش قوز کمر را برای فرد مبتلا به کایفوز پشتی به همراه داشته باشد. دلایل معمول که باعث این شرایط می شود عبارت از شکستگی ناشی از فشار به خاطر ابتلا به پوکی استخوان، سایر موارد شکستگی ستون فقرات یا ابتلا به بیماری تحلیل برنده دیسک است.

 

تشخیص قوز کمر:

در اکثر موارد، تشخیص قوز کمر بر اساس معاینه فیزیکی و عکسبرداری رادیولوژی توسط پزشک فوق تخصص ستون فقرات و دکتر فوق تخصص ارتوپدی انجام می‌شود. در مرکز پزشکی درمانی نسخه پس از انجام مشاوره درمانی، غربالگری و معاینه اولیه توسط متخصصان کلینیک فوق تخصص ستون فقرات در تهران ، همراه با عکسبرداری رادیولوژی، به منظور پی بردن به سایر عوامل ابتلا، سابقه پزشکی کامل از بیمار گرفته می‌شود. عکسبرداری رادیولوژی به منظور ارزیابی وضعیت قرارگیری مهره‌ها در ستون فقرات و اندازه‌گیری انحنای کلی آن در هنگام نگاه کردن به فرد از جلو و عقب توسط بهترین متخصص ارتوپد در تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در مورد قوز کمر شوئرمن، بیمار مبتلا به قوز پشتی را می‌توان با توجه به زاویه ستون فقرات بیشتر از ۴۰ درجه تشخیص داد.

 

تک تک استخوان ها (مهره ها) که ستون فقرات سالم را تشکیل می دهند، شبیه استوانه هایی هستند که در یک ستون روی هم چیده شده اند. کیفوز پشتی زمانی اتفاق می‌افتد که مهره‌های قسمت بالایی پشت کوه شکل‌تر شوند.

علت کیفوز پشتی یا قوز پشت

مهره های غیرطبیعی یا به وجود امدن قوز پشت می توانند ناشی از موارد زیر باشند :

 • شکستگی. مهره های شکسته یا له شده (شکستگی های فشاری) می تواند منجر به انحنای ستون فقرات شود. شکستگی های فشاری خفیف اغلب علائم یا علائم قابل توجهی ایجاد نمی کنند.
 • پوکی استخوان. این اختلال نازک شدن استخوان می تواند باعث انحنای ستون فقرات شود، به خصوص اگر ضعیف شدن مهره ها منجر به شکستگی های فشاری شود. پوکی استخوان در زنان مسن و افرادی که برای مدت طولانی کورتیکواستروئید مصرف کرده اند، شایع تر است.
 • تخریب دیسک دیسک های نرم و دایره ای شکل به عنوان بالشتک بین مهره های ستون فقرات عمل می کنند. با افزایش سن، این دیسک ها خشک و کوچک می شوند که اغلب باعث بدتر شدن کیفوز می شود.
 • بیماری شوئرمن این بیماری که کایفوز شوئرمن نیز نامیده می شود، معمولاً در طول جهش رشدی که قبل از بلوغ اتفاق می افتد، شروع می شود. پسرها بیشتر از دختران مبتلا می شوند.
 • نقائص هنگام تولد. استخوان های ستون فقرات که قبل از تولد به درستی رشد نمی کنند می توانند باعث کیفوز شوند.
 • سندرم ها کیفوز در کودکان همچنین می تواند با سندرم های خاصی مانند سندرم اهلرز-دانلوس و سندرم مارفان همراه باشد.
 • سرطان و درمان سرطان. سرطان ستون فقرات می‌تواند مهره‌ها را ضعیف کرده و آنها را مستعد شکستگی‌های فشاری کند، همان‌طور که شیمی‌درمانی و درمان‌های سرطان با پرتودرمانی ممکن است.

 

عوارض:

کیفوز علاوه بر ایجاد کمردرد ممکن است باعث موارد زیر نیز شود:

 • مشکلات تنفسی. کیفوز شدید می تواند به ریه ها فشار وارد کند.
 • عملکردهای فیزیکی محدود کیفوز با ضعیف شدن عضلات پشت و دشواری در انجام کارهایی مانند راه رفتن و بلند شدن از صندلی همراه است. انحنای ستون فقرات همچنین می تواند نگاه کردن به سمت بالا یا رانندگی را دشوار کند و در هنگام دراز کشیدن باعث درد شود.
 • مشکلات گوارشی. کیفوز شدید می تواند دستگاه گوارش را تحت فشار قرار دهد و مشکلاتی مانند رفلاکس اسید و مشکل در بلع را ایجاد کند.
 • مشکلات تصویر بدن افراد مبتلا به کیفوز، به ویژه نوجوانان، ممکن است به دلیل داشتن پشت گرد یا استفاده از بریس برای اصلاح وضعیت، تصویر بدنی ضعیفی داشته باشند. برای افراد مسن، تصویر ضعیف بدن می تواند منجر به انزوای اجتماعی شود.

 

 

 درمان کیفوز پشتی یا همان قوزپشت

 

پزشک متخصص ستون فقرات و دکتر فوق تخصص ارتوپد با توجه به دلیل ایجاد شدن قوز کمر و پشت و علائم موجود با بهره‌گیری از یکی از روش‌های زیر درمان کیفوز پشتی را انجام می‌دهد:

 • اصلاح عادت های غلط و وضعیت بدن
 • تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS)
 • درمان با دست (منوال تراپی)
 • اولتراسوند
 • فیزیوتراپی
 • جراحی
 • ورزش درمانی و حرکات اصلاحی
 • استفاده از بریس های مخصوص 

کلینیک فوق تخصص ستون فقرات نسخه اولین کلینیک فوق تخصص ستون فقرات و کلینیک ارتوپدی در تهران میباشد که با بهره گیری از بهترین فوق تخصص ستون فقرات وبهترین متخصص ارتوپدی در تهران اماده ی درمان بیماری های شما عزیزان میباشد

جهت رزرو نوبت با دکتر فوق تخصص ارتوپدی ودکتر فوق تخصص ستون فقرات در تهران با شماره 021436825تماس حاص بفرمایید .

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا