اسکولیوز یا کجی ستون فقرات نوعی ناهنجاری است. در این عارضه ابتدا انحنای ستون فقرات به شکل کمان باز تغییر شکل می‌دهد و درصورتی که اقدامات مناسب پیشگیری‌کننده ارتوپدی توسط متخصص ستون فقرات انجام نگیرد ستون فقرات برای ایجاد تعادل کم‌کم به شکل اس لاتین در خواهد آمد. مرکز ارتوپدی نسخه دارای یک کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات در تهران است که با بهره‌گیری از بهترین متخصصان ارتوپد و پزشکان فوق تخصص ستون فقرات کشور و روزآمدترین تجهیزات پزشکی، مناسب‌ترین درمان‌ها را برای بیماران مبتلا به منظور جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری و اصلاح آن در نظر می‌گیرد.

تعریف اسکولیوز:

انحراف جانبی ستون فقرات چیست؟

انحراف طرفی ستون مهره‌ها، به نحوی که زاویه ی شوکی مهره‌ها به سمت تقعر و بدنه مهره‌ها به سمت تحدب چرخش پیدا ‌کند را در اصطلاح پزشکی اسکولیوز می‌نامند. در واقع در حالت عادی وقتی از روبرو به ستون مهره‌ها نگاه کنیم، آن را در امتداد یک خط مستقیم و عمودی صاف می‌بینیم اما در افراد مبتلا به اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره، این خط صاف دچار خمیدگی می‌گردد و از روبرو دیگر ستون مهره به‌صورت یک خط مستقیم دیده نمی‌شود. در این حالت ستون مهره‌ها به یک یا هر دو سمت دچار خمیدگی می‌شود.

علایم و نشانه‌های اسکولیوز:

اسکولیوز اغلب در شروع بیماری درد ندارد و  تشخیص آن می‌تواند مشکل باشد اما توجه به برخی نشانه‌ها می‌تواند در تشخیص به موقع بیماری و درمان مناسب مفید باشد. این علائم شامل:

١-قرار نداشتن شانه‌ها و یا دو سمت لگن در یک سطح؛ مثلا یکی از شانه‌ها بالاتر از شانه دیگر باشد.

٢-در یک سمت ستون مهره‌ها در قسمت پشت، حالت برجستگی یا کوهان‌مانند وجود داشته باشد.

٣-ضعف عضلات یک سمت ستون مهره‌ها که در معاینات، خود را به‌صورت تحلیل رفتن عضلات یک سمت ستون مهره‌ها نشان می‌دهد.

۴-کمردرد مزمن از علایم دیگر این ناهنجاری است.

۵-افتادگی شانه‌ها نیز می‌تواند نشانه ابتلا به اسکولیوز باشد.

۶-تمایل به خوابیدن روی یک سمت در هنگام دراز کشیدن به پشت که در اثر چرخش ستون مهره ایجاد می‌شود.

مقایسه انحنای نرمال ستون فقرات با اسکولیوز:

اسکولیوز:

اسکولیوز یک انحنای جانبی ستون فقرات است که اغلب در طول جهش رشد درست قبل از بلوغ رخ می دهد. در حالی که اسکولیوز می تواند به دلیل شرایطی مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی ایجاد شود، علت اکثر اسکولیوزها ناشناخته است.

اکثر موارد اسکولیوز خفیف هستند، اما برخی از کودکان دچار بدشکلی ستون فقرات می شوند که همچنان با رشد شدیدتر می شود. اسکولیوز شدید می تواند ناتوان کننده باشد. انحنای شدید ستون فقرات می تواند فضای درون قفسه سینه را کاهش دهد و عملکرد صحیح ریه ها را دشوار کند.

کودکانی که اسکولیوز خفیف دارند، معمولاً با اشعه ایکس به دقت تحت نظر قرار می گیرند تا ببینند آیا منحنی بدتر می شود یا خیر. در بسیاری از موارد، هیچ درمانی لازم نیست. برخی از کودکان برای جلوگیری از بدتر شدن انحنا باید از بریس استفاده کنند. برخی دیگر ممکن است برای جلوگیری از بدتر شدن اسکولیوز و اصلاح موارد شدید اسکولیوز به عمل و جراحی ستون فقرات توسط دکتر فوق تخصص ارتوپد و دکتر متخصص ستون فقرات نیاز داشته باشند.

فیوژن ستون فقرات، کمر:

رایج‌ترین نوع جراحی اسکولیوز فیوژن ستون فقرات نامیده می‌شود، که جراحی برای اتصال دائمی دو یا چند مهره در ستون فقرات شما و از بین بردن حرکت بین آنهاست. همجوشی ستون فقرات شامل تکنیک هایی است که برای تقلید از روند طبیعی بهبودی استخوان های شکسته طراحی شده اند. در طول همجوشی ستون فقرات، جراح شما استخوان یا موادی شبیه استخوان را در فضای بین دو مهره ستون فقرات قرار می دهد. صفحات فلزی، پیچ‌ها و میله‌ها ممکن است برای نگه داشتن مهره‌ها در کنار هم استفاده شوند تا بتوانند در یک واحد جامد ترمیم شوند.

از آنجایی که جراحی فیوژن ستون فقرات بخش هایی از ستون فقرات را بی حرکت می کند، نحوه حرکت ستون فقرات را تغییر می دهد. این باعث ایجاد فشار و فشار اضافی بر روی مهره‌های بالا و پایین قسمت ذوب شده می‌شود و ممکن است سرعت انحطاط آن نواحی ستون فقرات را افزایش دهد.

کودکانی که اسکولیوز خفیف دارند، معمولاً با اشعه ایکس به دقت تحت نظر قرار می گیرند تا ببینند آیا منحنی بدتر می شود یا خیر. در بسیاری از موارد، هیچ درمانی لازم نیست. برخی از کودکان برای جلوگیری از بدتر شدن انحنا باید از بریس استفاده کنند. برخی دیگر ممکن است برای صاف کردن انحناهای شدید به جراحی نیاز داشته باشند.حتما توصیه میشود که کودکان مبتلا به اسکولیوزیس توسط یک پزشک فوق تخصص ستون فقرات و یا دکتر فوق تخصص ارتوپد مراجعه کنند تا در اولین فرصت درمان شروع شود برای این کار باید به کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات در تهران یا کلینیک ارتوپدی مراجعه کنید.هرچه زودتر برای کودک خود اقدام به درمان کنید به دلیل بیشتر بودن بافت نرم در بدن کودکان درصد نتیجه درمان اسکولیوزیس بیشتر خواهد بود.

علائم:

علائم و نشانه های اسکولیوز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شانه های ناهموار
 • یک تیغه شانه که برجسته تر از دیگری به نظر می رسد
 • کمر ناهموار
 • یک لگن بالاتر از دیگری
 • یک طرف قفسه سینه به جلو بیرون زده است
 • برجستگی در یک طرف پشت هنگام خم شدن به جلو

در بیشتر موارد اسکولیوز، ستون فقرات علاوه بر انحنای پهلو به پهلو، می‌چرخد یا می‌پیچد. این امر باعث می شود که دنده ها یا ماهیچه های یک طرف بدن بیشتر از طرف دیگر بدن بیرون بیایند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

در صورت مشاهده علائم اسکولیوز در کودک خود به پزشک مراجعه کنید. منحنی های خفیف می توانند بدون اینکه شما یا فرزندتان از آن اطلاع داشته باشید ایجاد شوند، زیرا به تدریج ظاهر می شوند و معمولاً باعث درد نمی شوند. گاهی اوقات، معلمان، دوستان و هم تیمی های ورزشی اولین کسانی هستند که متوجه اسکولیوز کودک می شوند.

علل اسکولیوزیس:

پزشکان فوق تخصص ستون فقرات و  بهترین دکتر های ارتوپد نمی‌دانند چه چیزی باعث شایع‌ترین نوع اسکولیوز می‌شود – اگرچه به نظر می‌رسد که عوامل ارثی را شامل می‌شود، زیرا این اختلال گاهی اوقات در خانواده‌ها دیده می‌شود. انواع کمتر شایع اسکولیوز ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • برخی از شرایط عصبی عضلانی، مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی
 • نقایص مادرزادی که بر رشد استخوان های ستون فقرات تأثیر می گذارد
 • جراحی قبلی دیواره قفسه سینه در دوران کودکی
 • آسیب یا عفونت ستون فقرات
 • ناهنجاری های نخاعی
 • عوامل خطر

عوامل خطر برای ایجاد شایع ترین نوع اسکولیوز عبارتند از:

 • سن. علائم و نشانه ها معمولا در نوجوانی شروع می شود.
 • جنسیت. اگرچه هم پسران و هم دختران تقریباً با سرعت یکسانی به اسکولیوز خفیف مبتلا می شوند، دختران در معرض خطر بسیار بالاتری برای بدتر شدن منحنی و نیاز به درمان هستند.
 • وراثت. اسکولیوز می تواند در خانواده ها ایجاد شود، اما اکثر کودکان مبتلا به اسکولیوز سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.

عوارض اسکولیوزیس یا انحراف ستون فقرات:

در حالی که اکثر افراد مبتلا به اسکولیوز دارای شکل خفیف این اختلال هستند، اسکولیوز گاهی اوقات ممکن است عوارضی از جمله:

 • مشکلات تنفسی. در اسکولیوز شدید، قفسه سینه ممکن است به ریه ها فشار بیاورد و تنفس را دشوارتر کند.
 • مشکلات کمر افرادی که در کودکی به اسکولیوز مبتلا بودند ممکن است در بزرگسالی بیشتر به کمردرد مزمن مبتلا شوند، به خصوص اگر انحنای غیرطبیعی آنها بزرگ و درمان نشده باشد.
 • ظاهر. همانطور که اسکولیوز بدتر می شود، می تواند تغییرات محسوس تری ایجاد کند - از جمله ناهمواری باسن و شانه ها، دنده های برجسته، و جابجایی کمر و تنه به پهلو. افراد مبتلا به اسکولیوز اغلب نسبت به ظاهر خود آگاه می شوند.

تشخیص اسکولیوزیس یا انحراف ستون فقرات:

پزشک در ابتدا یک تاریخچه پزشکی دقیق می گیرد و ممکن است در مورد رشد اخیر سؤالاتی بپرسد. در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است از کودکتان بخواهد بایستد و سپس از کمر به سمت جلو خم شود و دست‌هایش شل آویزان باشد تا ببیند آیا یک طرف قفسه سینه برجسته‌تر از طرف دیگر است یا خیر.

پزشک شما همچنین ممکن است یک معاینه عصبی برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

 • ضعف عضلانی
 • بی حسی
 • رفلکس های غیر طبیعی
 • تست های تصویربرداری

اشعه ایکس ساده می تواند تشخیص اسکولیوز را تایید کرده و شدت انحنای ستون فقرات را آشکار کند. قرار گرفتن مکرر در معرض تابش می تواند به یک نگرانی تبدیل شود، زیرا چندین عکس پرتو ایکس در طول سال ها برای مشاهده اینکه آیا منحنی در حال بدتر شدن است گرفته می شود.

برای کاهش این خطر، پزشک شما ممکن است نوعی سیستم تصویربرداری را پیشنهاد کند که از دوزهای کمتری از تابش برای ایجاد یک مدل سه بعدی از ستون فقرات استفاده می کند. با این حال، این سیستم در همه مراکز ارتوپدی در تهران و بهترین کلینیک های فوق تخصصی ستون فقرات در تهران در دسترس نیست. سونوگرافی گزینه دیگری است، اگرچه می تواند در تعیین شدت منحنی اسکولیوز دقت کمتری داشته باشد.

اگر پزشک متخصص ستون فقرات مشکوک باشد که یک بیماری زمینه ای - مانند ناهنجاری نخاعی - باعث ایجاد اسکولیوز شده است، ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) توصیه شود.

توصیه هایی برای افراد مبتلا به انحراف ستون فقرات:

درمان اسکولیوز بسته به شدت انحنا متفاوت است. کودکانی که انحنای بسیار خفیفی دارند معمولاً به هیچ درمانی نیاز ندارند، اگرچه ممکن است به معاینات منظم نیاز داشته باشند تا ببینند آیا با رشد منحنی در حال بدتر شدن است یا خیر .

اگر انحنای ستون فقرات متوسط ​​یا شدید باشد ممکن است به بریس یا جراحی نیاز باشد. عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • بلوغ. اگر رشد استخوان های کودک متوقف شده باشد، خطر پیشرفت منحنی کم است. این همچنین به این معنی است که بریس‌ها بیشترین تأثیر را در کودکانی که استخوان‌هایشان هنوز در حال رشد است دارند. بلوغ استخوان را می توان با اشعه ایکس دست بررسی کرد.
 • شدت منحنی. منحنی های بزرگتر به مرور زمان بدتر می شوند.
 • رابطه ی جنسی. خطر پیشرفت در دختران بسیار بیشتر از پسران است.

بریس ها برای درمان انحراف ستون فقرات:

بریس اسکولیوز

اگر استخوان‌های کودک شما هنوز در حال رشد هستند و او اسکولیوز متوسط ​​دارد، ممکن است پزشک فوق تخصص ستون فقرات استفاده از بریس را توصیه کند. استفاده از بریس باعث درمان اسکولیوز یا معکوس کردن انحنا نمی شود، اما معمولاً از بدتر شدن انحنا جلوگیری می کند.

رایج ترین نوع بریس از پلاستیک ساخته شده و به گونه ای طراحی شده است که با بدن مطابقت داشته باشد. این بریس زیر لباس تقریباً نامرئی است، زیرا زیر بازوها و اطراف قفسه سینه، کمر و باسن قرار می گیرد.

اکثر بریس ها بین 13 تا 16 ساعت در روز استفاده می شوند. اثربخشی بریس با تعداد ساعاتی که در روز استفاده می شود افزایش می یابد. کودکانی که از بریس استفاده می کنند معمولاً می توانند در بیشتر فعالیت ها شرکت کنند و محدودیت های کمی دارند. در صورت لزوم، بچه ها می توانند بریس را برای شرکت در ورزش یا سایر فعالیت های بدنی بردارید.

زمانی که هیچ تغییری در ارتفاع ایجاد نشود، بریس ها متوقف می شوند. به طور متوسط، دختران در سن 14 سالگی و پسران در 16 سالگی رشد خود را کامل می کنند، اما این میزان در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

اسکولیوز شدید معمولاً با گذشت زمان پیشرفت می‌کند، بنابراین پزشک ممکن است جراحی اسکولیوز را برای کمک به صاف کردن انحنا و جلوگیری از بدتر شدن آن پیشنهاد دهد.

گزینه های جراحی عبارتند از:

 • همجوشی ستون فقرات. در این روش، جراحان دو یا چند استخوان در ستون فقرات (مهره ها) را به یکدیگر متصل می کنند تا نتوانند به طور مستقل حرکت کنند. تکه های استخوان یا موادی شبیه استخوان بین مهره ها قرار می گیرد. میله‌های فلزی، قلاب‌ها، پیچ‌ها یا سیم‌ها معمولاً آن قسمت از ستون فقرات را صاف و ثابت نگه می‌دارند در حالی که مواد استخوانی قدیمی و جدید با هم ترکیب می‌شوند.
 • میله انبساط. اگر اسکولیوز در سنین پایین به سرعت در حال پیشرفت باشد، جراحان می توانند یک یا دو میله قابل انبساط را در امتداد ستون فقرات بچسبانند که می توانند طول آن را با رشد کودک تنظیم کنند. میله ها هر 3 تا 6 ماه یا با جراحی یا در کلینیک با استفاده از کنترل از راه دور بلند می شوند.
 • اتصال بدن مهره ها این روش را می توان از طریق برش های کوچک انجام داد. پیچ‌ها در امتداد لبه بیرونی منحنی غیرطبیعی ستون فقرات قرار می‌گیرند و یک طناب محکم و انعطاف‌پذیر از میان پیچ‌ها عبور می‌کنند. وقتی بند ناف سفت می شود، ستون فقرات صاف می شود. همانطور که کودک رشد می کند، ستون فقرات ممکن است حتی بیشتر صاف شود.

آزمایشات بالینی:

مطالعات بهترین کلینیک های فوق تخصص ستون فقرات در تهران را بررسی کنید که درمان‌ها، مداخلات و آزمایش‌های جدید را به عنوان ابزاری برای پیشگیری، تشخیص، درمان یا مدیریت این بیماری آزمایش می‌کند.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

هیچ فعالیت خاصی برای ایجاد یا اصلاح اسکولیوز شناخته شده نیست. به طور کلی، افراد مبتلا به اسکولیوز هیچ محدودیتی در مورد بلند کردن یا فعالیت ندارند. ورزش عمومی یا شرکت در ورزش ممکن است به بهبود سلامت و تندرستی کلی کمک کند.

طب جایگزین:

مطالعات نشان می دهد که درمان های زیر برای اسکولیوز کمکی به اصلاح انحنا نمی کند:

 • دستکاری کایروپراکتیک
 • بریس های نرم
 • تحریک الکتریکی عضلات
 • مکمل های غذایی
 • مقابله و حمایت

مقابله با اسکولیوز برای یک فرد جوان در مرحله پیچیده زندگی می تواند دشوار باشد. نوجوانان با تغییرات فیزیکی و چالش های عاطفی و اجتماعی بمباران می شوند. با تشخیص اضافه شدن اسکولیوز، نوجوانان ممکن است احساس خشم، ناامنی و ترس کنند.

روش‌های درمان اسکولیوز:

روش‌های درمانی مختلفی برای اسکولیوز وجود دارد. متخصص طب فیزیکی مرکز درمانی نسخه، پس از انجام غربالگری و تعیین شدت و گستردگی ناهنجاری از طریق روش‌های پیشرفته‌ای مثل اسکن سه‌بعدی ستون مهره‌ها، در ابتدا تا حد امکان روش‌های درمانی غیرجراحی مانند شراس، ورزش‌درمانی و استفاده از بریس را تجویز می‌کند. در واقع انجام عمل جراحی اسکولیوز توسط متخصص ستون فقرات و دکتر فوق تخصص ارتوپد به دلیل خطرات و عوارض احتمالی متعاقب آن و اینکه برخی از بیماران، از روش‌های جراحی پاسخ نامطلوب گرفته و وضعیت آنها حادتر شده، همواره این روش‌ را به عنوان آخرین گزینه درمانی پزشک فوق تخصص ستون فقرات و تنها در موارد خاص، مد نظر قرار می‌گیرد.

بیماران مبتلا به اسکولیوز می‌توانند در مراکز ارتوپدی در تهران که دارای کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات هستند از خدمات سایر کلینیک‌های مرتبط نیز بهره‌مند شوند که انواع شیوه‌های فیزیوتراپی، کاردرمانی و ورزش‌درمانی از آن جمله هستند.

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا