پروتز به معنای اندام مصنوعی یا عضو مصنوعی است که به جای عضو آسیب دیده یا از دست رفته می شود. مفصل زانو از شایع ترین محل هایی است که در آن پروتز زانو جایگزین می شود. پروتز مصنوعی زانو معمولا از سه قسمت تشکیل شده است که در بعضی از افراد نیز از قسمت چهارم یا پروتز مصنوعی کشکک زانو استفاده می شود.

سه قسمت اصلی یا کامپوننت اصلی ، سمت بالای استخوان فمور است که برش هایی داده می شود و آن قسمتی که بر اساس آرتروز یا استئوآرتریت غضروف مفصل از بین رفته است حذف می شود و سعی می شود بعد از تعویض مفصل زانو ، زوایای بیومکانیک بدن عین همان حالت بیومکانیک قبل از مشکلات آرتروز که باعث تخریب مفصل شده است پیاده شود و کامپوننت فمور با برش های خاص خودش ، کامپوننت تی بیا یا قسمت پایینی زانو و یک لایه پی وی سی و پلی اتیلن می باشد که به عنوان جایگزین آن غضروف در وسط این دو کامپوننت قرار می گیرد.

ماندگاری پروتز مصنوعی زانو؟

خبر خوب این است که مطالعات نشان می‌دهند انواع رایج مفاصل زانوی مصنوعی می‌توانند تا بیش از ۲۰ سال عمر کنند. یک پژوهش درباره نتایج دراز مدت مفاصل زانوی رایج برای استفاده و مفاصل ران مصنوعی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، نشان می‌دهد که مفصل مصنوعی جایگزین شده در حدود ۹۰ درصد از بیماران تا ۲۰ سال پس از عمل جراحی همچنان به خوبی عمل می‌کند. این پژوهش مطمئنا یکی از بهترین گزارش‌ها است و سایر مطالعات، لزوماً این میزان از موفقیت را نشان نداده‌اند؛ با این حال هدف از جایگزینی مفصل زانو باید دستیابی به چندین دهه عملکرد کامل و مناسب زانو باشد.

  • دوام و عمر این پروتزها بستگی به تکنیک و نحوه جراحی ، نوع پروتز و کامپوننت ، انتخاب صحیح بیمار و از همه مهمتر نحوه استفاده صحیح از پروتز بعد از جراحی دارد . یعنی اگر بیمار، استفاده صحیحی از پروتز نداشته باشد ، مانند دو زانو یا چهار زانو نشستن و اوریوز کردن مفصل را با همان سبک ادامه دهد ، ممکن است از دو روز تا ۲۰ الی ۲۵ سال این پروتزها دوام داشته باشند که نشانه اهمیت استفاده صحیح از این مفاصل توسط بیمار می باشد.

زندگی جدید با پروتز زانوی مصنوعی چگونه است؟

  • ممکن است در اطراف زانو احساس گرما کنید که طبیعی است و ممکن است در چند ماه آینده برطرف شود به خصوص در مواقعی که ورزش می کنید که با کمپرس یخ می توانید حرارت را کاهش دهید.
  • ایجاد کبودی :که پس جراحی طبیعی است و تا 2 هفته بعد برطرف می شود.که استفاده از داروهای رقیق کننده باعث افزایش میزان کبودی می شود که پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از جراحی تجویز می کند.
  • افزایش وزن:بعد از جراحی زانوی مصنوعی احتمال اضافه وزن افراد بیشتر وجود دارد که با ورزش و رعایت رژیم غذایی باید آن را به حداقل برسانند زیرا اضافه وزن فشار بیشتری بر روی زانو وارد می کند.

در چه مواقعی جراحی زانوی مصنوعی انجام می دهند:

  • آرتروز    
  •   روماتیسم
  •   آرتروز پس از تروما
  •   نکروز آواسکولار، بافت‌مردگی بی‌خون
  •   دفرمیتی زانو

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا