امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست دادیم یک نمونه از تفاوت استفاده از کفش طبی و کفش های معمولی را لمس کنید.

کفش های طبی : تاثیر تناسب و راحتی

پیشینه :

ضایعات پوستی مرتبط با فشار روی انگشتان یکی از دلایل مهم ناراحتی است. بیشتر پا درد مربوط به کفش های نامناسب در قسمت جلویی پا و نواحی دیجیتال (قسمت جلویی انگشتان) رخ می دهد. درد با تناسب نامناسب کفش، کاهش حجم جلوی پنجه و همچنین کانتور و شکل کفش همراه بوده است. این کفش ها با رویه پارچه نئوپرن انعطاف پذیر طراحی شده اند که تصور می شود فشار روی جلوی پا را کاهش می دهد و ناراحتی ناشی از کفش های نامناسب را کاهش می دهد. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر یک کفش طبی بر فشار دیجیتال پشتی و راحتی درک شده در مقایسه با کفش ترجیحی خود شرکت‌کننده بود.

مواد و روش ها:

30 شرکت کننده (18 زن، 12 مرد) راحتی درک شده خود را در حین پوشیدن هر مدل کفش با استفاده از مقیاس راحتی آنالوگ بصری نمره دادند. فشار دیجیتال پشتی و بین انگشتی با استفاده از سیستم فشار داخل کفش اندازه گیری شد. حسگرها بر روی نشانه های تشریحی از پیش تعیین شده روی ارقام قرار گرفتند. به شرکت کنندگان به طور تصادفی کفش آزمایشی و کفش خود اختصاص داده شد. پس از پوشیدن کفش، شرکت‌کنندگان در یک مسیر پیاده‌روی 6 متری راه رفتند و داده‌های فشار از هر حسگر جمع‌آوری و پردازش شد تا فشار اوج، زمان تا اوج فشار و زمان تماس به دست آید.

نتایج:

شرکت کنندگان کفش تست را با امتیاز راحتی بالاتری نسبت به کفش خودشان به دست آوردند. اوج فشار کلی، انتگرال زمان فشار و زمان تماس کاهش یافت، در حالی که زمان صرف شده برای رسیدن به اوج فشار در تمام نقاط شاخص آناتومیک در هنگام پوشیدن کفش تست افزایش یافت. تغییرات آماری معنی‌داری برای همه متغیرهای اندازه‌گیری شده مربوط به فشار روی مرز داخلی اولین مفصل متاتارسوفالانژیال مشاهده شد.

نتیجه:

کفش تست راحتی بیشتری را فراهم می کرد و میزان فشار روی جلوی پا را کاهش می داد. بنابراین، کفش‌های درجه پزشکی، جایگزین مناسبی برای کفش‌های نسخه‌ای سفارشی هستند و برای درمان ضایعات دیجیتالی و درد در قسمت جلویی انگشتان مرتبط با فشار، مناسب‌تر از یک کفش معمولی روزمره هستند.

مزایای استفاده از کفش های طبی:

در گذشته کفش های طبی ظاهری عجیب و غریب داشتند و مردم با مشاهده آن ها به سرعت تشخیص می دادند که شما از یک اختلال در ناحیه پا رنج می برید. اما پیشرفت صنعت کفش موجب تولید و عرضه کفش های طبی زیبا و مدرنی شده است که در کنار زیبایی تمامی مزایایی که در ادامه گفته می شود را نیز برای شما خواهند داشت.

پشتیبانی مناسب از پاها:

شاید این تیتر کلی به نظر برسد اما بسیار مهم است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد به دلیل مشغله های مختلف، زمان زیادی از روز خود را خارج از منزل می گذرانند و در اغلب مواقع نیز کفش به پا دارند؛ اگر کفش نامناسب باشد و پشتیبانی مناسبی از پاها به عمل نیاورد؛ خطر ابتلا به صافی کف پا و هالوکس والگوس و حتی فاسیت وجود خواهد داشت (فاسیت یک بیماری عفونی است که در موارد حاد منجر به مرگ شخص می شود(

کفش طبی از همه جهات از پا پشتیبانی می کند. تمامی بخش های پا از قوس گرفته تا مچ پا همگی با استفاده از این گونه کفش ها در بهترین و استانداردترین حالت خود قرار می گیرند. به این ترتیب از بروز درد و ناراحتی یا تشدید آن جلوگیری می شود.

بهبود جریان خون:

گاهی مشکلاتی که احساس نمی شوند؛ بسیار خطرناک تر از مواردی هستند که با درد همراه است. این مسئله را افراد دیابتیک که با اختلال نوروپاتی دیابتی دست و پنجه نرم می کنند، کاملاً درک خواهند کرد. وجود این بی حسی موجب می شود؛ ناراحتی یا زخم تا مراحل بسیار پیشرفته کاملاً پنهان باقی بمانند و منجر به عوارض بسیار جدی شود. یکی از عواملی که موجب تشدید نوروپاتی دیابتیک می شود؛ کندی جریان خون است.

جریان خون در پاها به کمک کفش طبی بهبود پیدا می کند. به این خاطر که در این نوع کفش ها فضای مناسب و راحتی جهت حرکت و عملکرد پا تعبیه شده است. پاپوش طبی برای تمام کسانی که از دردهای عصبی یا نوروپاتی دیابتی رنج می برند، گزینه بسیار مناسبی است.

کفش طبی

کاهش درد پا:

هر شخص به طور متوسط روزانه ۱۰۰۰۰ قدم بر می دارد. برای شما این رقم بزرگ و عجیب است؛ زیرا هیچوقت به آن توجهی ندارید. در حالی که، اشخاصی که دچار درد و ناراحتی در ناحیه پا هستند؛ تک تک این قدم ها با احساس درد به آن ها یادآوری می شود. این شرایط غیر قابل تحمل است اما راه حل چیست؟ قطعاً استفاده از کشف های طبی مناسب.

کفش طبی تمام سبک، شخصیت کفش های مدرن و شیک را با فضای مناسب و راحت فراهم می کند که انگشتان پا به آسانی در آن به حرکت دربیایند. جهت جلوگیری از ساییدگی و سوزش ناشی از آن، از الیاف و مواد خاصی استفاده شده است و تمامی بخش ها به گونه ای طراحی شدند که مانع از تحمیل فشار اضافی به پا شود.

نکته بسیار مهم در خصوص کفش های طبی این است که با استفاده مداوم از آن ها مشکلات پا بهبود پیدا می کند که این مسئله به کاهش درد پا منجر می شود.

اصلاح مشکلات پا:

وجود مشکل در قوس پا یا صافی کف پا در هر سنی باعث ایجاد درد در ناحیه پا و کمر در هر سنی خواهد شد. مهم تر اینکه این درد و ناراحتی با بی توجهی و تداوم استفاده از کفش نامناسب بیشتر می شود. در صورتی که درمان با کفش طبی در زمان مناسب آغاز نشود؛ شخص مجبور به صرف هزینه و انرژی بیشتر یا انجام عمل جراحی خواهد بود.

بنابراین واضح است که کفش های طبی تنها موجب کاهش درد نخواهد شد و نقش مهمی در اصلاح مشکلات و ناهنجاری های پا نیز دارد. البته درمان با این روش نیاز به صرف زمان دارد و به کفش طبی ارتوپدیصورت تدریجی انجام می شود.

تحرک بهبودیافته:

مشکل افرادی که به درد در ناحیه پا دچار هستند؛ تنها خود درد نیست. عدم تحرک به واسطه درد پا موجب تضعیف گردش خون می شود و محدودیت های زیادی برای فرد به وجود می آورد که کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. برای بسیاری از افرادی که دچار ناهنجاری های مختلف پا هستند؛ تنها راهی که به کمک آن بدون درد و به آسانی امکان تحرک دارند؛ کفش های طبی مناسب هستند.

 

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا