درد دنبالچه یکی از دردهای نسبتا شایع ستون فقرات است که درد آن از انتهای ستون فقرات به استخوان خاجی و بین پاها انتشار پیدا می‌کند. شیوع درد دنبالچه در زنان بیش از مردان است که دلیل عمده آن تفاوت در شکل استخوان‌بندی لگن بین زنان و مردان است. اگر دچار درد دنبالچه هستید، با مرکز ارتوپدی و کلینیک درد در تهران تماس بگیرید تا با مشاوره و غربالگری توسط دکتر متخصص درد وفوق تخصص ارتوپدی در تهران ، بهترین روش‌ درمان درد دنبالیچه را به شما ارائه دهد.

 

دلایل ابتلا به درد دنبالچه:

علت بسیاری از دردهای دنبالچه نامعلوم است اما عوامل زیر در بروز اغلب دردهای دنبالچه تاثیرگذار هستند:

۱- درد دنبالچه ممکن است به دنبال ضربه مثل زمین خوردن روی باسن ایجاد شود.

۲- در زنان، زایمان یکی دیگر از دلایل دردهای دنبالچه است.

۳- عفونت‌ها، تومورها یا شکستگی‌ها نیز می‌توانند موجب ایجاد درد در ناحیه دنبالچه شوند.

 ۴- دررفتگی دنبالچه هم از دلایل ایجاد درد در دنبالیچه است.

۵- گاهی اوقات التهاب مفاصل و تورم آنها نیز می‌تواند در ایجاد درد در دنبالچه موثر باشد.

باید توجه داشته باشید که دررفتگی دنبالچه پدیده بسیار نادری است و بسیاری از مواردی که در رادیوگرافی لگن به عنوان دررفتگی دنبالچه تفسیر می‌شوند، شکل طبیعی ولی کمی خمیده به جلوی دنبالچه است.

 

درمان درد دنبالچه:

بسیاری از مبتلایان به درد دنبالچه مشکل خود رابرای درمان درد نبالیچه با درمان های خانگی پیگیری می کنند. اقداماتی مانند نشستن روی محل نرم، گرم نگه داشتن محل درد، ماساژ ناحیه درد و درست نشستن روی صندلی می‌تواند در درمان درد دنبالیچه مفید باشد. درمان درد دنبالیچه در کلینیک درد در تهران و کلینیک ارتوپدی در اکثر اوقات، اقدامات غیرجراحی موثر واقع می‌شوند و متخصصان ارتوپدی تیم درمانی مرکز پزشکی درمانی نسخه نیز تلاش می‌کنند تا بیماران مبتلا به درد دنبالیچه حتی‌المقدور به این مسیر که کم‌هزینه‌تر، کم‌عارضه‌تر و آسان‌تر است هدایت شوند. درمان غیرجراحی درد دنبالچه طیف وسیعی از درمان‌ها از جمله درمان‌های دارویی و فیزیوتراپی را شامل می‌شود که با توجه به نوع و شدت عارضه توسط پزشک فوق تخصص ارتوپد در تهران و دکتر متخصص درد تجویز می‌شود. با این حال در مواردی که درمان‌های غیرجراحی موثر واقع نشوند، پزشک متخصص ارتوپد یا دکتر متخصص درد به ناچار گزینه جراحی را انتخاب می‌کند این جراحی بر مبنای خارج کردن کل استخوان دنبالچه صورت می گیرد و برای این کار، از طریق شکاف کوچکی که روی پوست پشت لگن ایجاد می‌شود، استخوانچه‌های فوق  به‌هم‌پیوسته دنبالچه از محل اتصال خود به استخوان خاجی یا ساکروم جدا شده و از بدن خارج می‌شوند و منشا درد دنبالیچه از بین می‌رود.

چرا دنبالچه ام درد می کند؟

درد دنبالچه از یک درد مبهم تا یک ضربه خنجر شدید متغیر است و درد دنبالیچه میتواند علل های متععدی داشته باشد. ممکن است هفته ها، ماه ها یا گاهی اوقات بیشتر طول بکشد. سه نوع رویداد وجود دارد که باعث درد دنبالچه می شود:

 • ترومای خارجی: دنبالچه کبودی، شکسته یا دررفته ناشی از زمین خوردن.
 • ترومای داخلی: ضربه ناشی از زایمان سخت یا نشستن طولانی مدت روی یک سطح باریک یا سخت.
 • سایر موارد: عفونت، آبسه و تومور.

جالب است که برای یک سوم از مبتلایان به کوکسیدینیا یا درد دنبالیچه، علت ناشناخته است.

آیا درد دنبالچه (کوکسیدینیا) دائمی است؟

خیر. درد دنبالچه به ندرت مادام العمر است.و درمان درد دنبالیچه توسط دکتر متخصص درد و متخصص ارتوپد در تهران به راحتی امکان پذیر میباشد.

علائم درد دنبالچه (کوکسیدینیا) چیست؟

علائم کوکسیدینیا یا درد دنبالیچه عبارتند از:

 • درد دردناک یا سوراخ کننده در دنبالچه.
 • درد دنبالیچه شدیدتر هنگام تغییر حالت نشسته به ایستادن.
 • درد شدیدتر دنبالیچه هنگام نشستن طولانی مدت.
 • درد دنبالیچه در هنگام اجابت مزاج.
 • احساس درد دنبالیچه هنگام رابطه جنسی

سایر علائم مرتبط که ممکن است با کوکسیدینیا (درد دنبالیچه) رخ دهد عبارتند از:

 • افسردگی.
 • اضطراب
 • خواب بد
 • باسن دردناک
 • کمر درد.

آیا درد دنبالچه (کوکسیدینیا) نشانه بارداری است؟

همانطور که جنین رشد می کند، وزن آن بر فضای لگن شما فشار می آورد و باعث ایجاد درد در ناحیه دنبالیچه می شود.

آیا درد دنبالچه (کوکسیدینیا) می تواند باعث درد رکتوم شود؟

بله، کوکسیدینیا درد در ناحیه دنبالیچه مزمن یکی از علل درد رکتوم است.

آیا قاعدگی باعث درد دنبالچه (کوکسیدینیا) می شود؟

درد دنبالچه معمولاً زمانی که زن در حال قاعدگی است بدتر می شود.

کوکسیدینیا (درد دنبالچه) چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا پزشک فوق تخصص ارتوپدی و دکتر متخصص درد از شما در مورد هر گونه آسیب اخیر از جمله زمین خوردن یا زایمان سوال می کند. سپس دکتر متخصص درد ودکتر فوق تخصص ارتوپدی در کلینیک درد در تهران معاینه بصری از ناحیه را برای بررسی شکستگی آشکار، تغییر شکل، توده یا آبسه (عفونت) انجام می دهد.

برای تشخیص درد دنبالچه (کوکسیدینیا) از چه آزمایشاتی استفاده می شود؟

برای بررسی شکستگی:

 • اشعه ایکس.
 • سی تی اسکن.
 • برای بررسی التهاب و کوردوما (نوع نادر تومور سرطانی ستون فقرات)
 • ام آر آی.
 • اسکن استخوان

آیا پیاده روی به درد دنبالچه (کوکسیدینیا) کمک می کند؟

بله. ایستادن و راه رفتن فشار روی دنبالچه شما را کاهش می دهد و درد دنبالیچه را کاهش می دهد ودر نهایت میتواند باعث درمان درد در ناحیه دنبالیچه شود .

چگونه باید با درد دنبالچه (کوکسیدینیا) بخوابم؟

نشستن، رانندگی، خم شدن و خواب همگی تحت تاثیر درد دنبالچه هستند. در موارد شدید درد دنبالیچه می تواند کیفیت زندگی شما را به شدت کاهش دهد. برای کاهش درد دنبالچه به پهلو دراز بکشید.

آیا درمان فیزیوتراپی ارائه شده توسط پزشک فوق تخصص ارتوپدی یا دکتر متخصص درد و طب فیزیکی می تواند به درد دنبالچه (کوکسیدینیا) کمک کند؟

بله

چگونه می توانم خطر درد دنبالچه (کوکسیدینیا) را کاهش دهم؟

شما می توانید خطر درد دنبالچه خود را با موارد زیر کاهش دهید:

اجتناب از افتادن کف و مسیرهای خود را عاری از اشیاء شل، زباله و طناب نگه دارید. مطمئن شوید که تمام پله ها به خوبی روشن شده و دارای ریل هستند. در حالی که به تلفن همراه خود نگاه می کنید راه نروید.

اجتناب از فعالیت هایی که علائم را بدتر می کند مانند دوچرخه سواری و نشستن برای مدت طولانی.به خصوص زمانی که سر کار هستید حتما از شرایط صحیح نشستن خود اگاهی داشته باشیدزیرا نشستن بد در محل کار میتواند از دلایل اصلی درد در ناحیه دنبالیچه باشد.

در صورت داشتن درد دنبالچه (کوکسیدینیا) چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

درد مبهم، درد سخت، درد کوبنده و هر مقدار و شدت درد دیگری در ناحیه دنبالیچه . درد  دنبالیچه شما هنگام نشستن و ایستادن و همچنین هنگام اجابت مزاج و آمیزش جنسی بدتر می شود.

چه مدت درد دنبالچه (کوکسیدینیا) دارم یا درمان درد دنبالیچه چقدر زمان میبرد؟

درد دنبالیچه معمولاً فقط چند روز یا چند هفته. اگر از داروهای خانگی خود استفاده می کنید زمان کمتری خواهید داشت.

بعد از درمان درد دنبالیچه چه زمانی می توانم به سر کار / مدرسه برگردم؟

درد دنبالچه ناخوشایند است اما نباید شما را از فعالیت های روزانه باز دارد. اگر چنین شد، با دکتر متخصص درد و پزشک فوق تخصص ارتوپدی در تهران و فوراً یک قرار ملاقات بگیرید.

چشم انداز درد دنبالچه (کوکسیدینیا) چیست؟

درد دنبالچه چیزی نیست که فقط با آن زندگی کنید. توصیه های درمانی توسط متخصص ارتوپدی در خانه را دنبال کنید و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های سرپایی مشورت کنید.

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

برای مدت طولانی بدون ایستادن ننشینید، کمی پیاده روی نکنید یا چند حرکت کششی سریع انجام دهید. اگر دوست دارید دوچرخه سواری کنید، فعلا این کار را کاهش دهید. هنگام خواب به پهلو دراز بکشید. زمان بیشتری را روی پاهای خود بگذرانید! از داروهای خانگی استفاده کنید و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در تماس باشید.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر درد شدید دنبالچه شما ظرف چند هفته بهبود نیافت، به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین اگر درمان‌های خانگی شما مؤثر نبود، او را ببینید.

 

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا