علل درد سیاتیک کمر و پا چیست؟

درد سیاتیک بر اثر عواملی ایجاد می شود که روی ستون مهره ها و عصب هایی که از مفصل کمر عبور کرده است، تاثیر میگذارد. از طرف دیگر این آسیب دیدگی ها بر اثر افتادن روی زمین یا تومورهای عصب سیاتیک یا ستون مهره ها ایجاد می شود. شرایط رایجی که باعث بروز درد می شود، در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

بیرون زدگی دیسک: مهره ها یا استخوان های ستون مهره ها بوسیله یک قسمت غضروف از یکدیگر جدا شده اند، این غضروف ها باعث لغزنده شدن مفصل و نرم شدن آن هنگام حرکت می شوند. زمانیکه اولین لایه از غضروف ها پاره می شود، بیرون زدگی دیسک ایجاد شده و ماده درونی دیسک می تواند بیرون بزند و باعث فشار روی عصب سیاتیک و در نهایت منجربه درد پا و کمر و بی حسی در ناحیه تحتانی بدن شود که به آن درد رگ سیاتیک یا درد عصب سیاتیک هم می گویند.

تنگی کانال نخاعی ستون مهره ها: به این نوع اختلال استنوزیس ستون مهره های ناحیه کمر گفته می شود. با تنگ شدن کانال های نخاعی ایجاد می شود این تنگی باعث ایجاد فشار روی نخاع و عصب سیاتیک می شود.

اسپوندیلوزیس: در شرایطی که  بر اثر فرسودگی دیسک ایجاد می شود. زمانیکه یکی از استخوان های ستون فقرات یا مهره ها به مهره دیگر فشار بیاورد این فشار باعث فشار و درد رگ سیاتیک می شود.

سندروم پیریفورمیس: این سندروم یکی از اختلالات در  ماهیچه هاست که در ماهیچه پیریفورمیس ایجاد می شود. گرفتگی و انقباض در این ماهیچه باعث ایجاد درد سیاتیک می شود، که بر اثر فشار روی ناحیه ران که عصب  از آن عبورکرده است، ایجاد می شود. سندروم پیریفورمیس با انجام فعالیت هایی مانند نشستن های طولانی مدت، افتادن روی زمین ایجاد و منجر به درد عصب سیاتیک می شود.

راه های پیشگیری از درد سیاتیک:

همیشه این شرایط وجود ندارد که بتوان از  سیاتیک پیشگیری کرد و این عارضه یک نگرانی حقیقی است ولی با رعایت موارد زیر نقش به سزایی در مبتلا شدن به آن انجام می دهید:

ورزش منظم: برای تقویت کمرکه تمرکز بر روی عضلات مرکزی مانند (عضلات داخل شکم و پایین کمر که برای طرز صحیح نشست و برخاست مهم هستند) فعالیت انجام دهید. از پزشک خود بخواهید تا ورزش های  خاص این کار را به شما آموزش دهد.

درست بنشینید. یک صندلی خوب با تکیه خوب کمری، دسته و پایه‌ی چرخان انتخاب کنید. قرار دادن بالش یا حوله‌پیچ پشت کمر برای تثبیت انحنای طبیعی آن فکر بدی نیست. زانوها و لگن خود را درست قرار دهید.

اگر برای مدت‌های طولانی سر پا می‌ایستید، نوبتی به یکی از پاهایتان اجازه‌ی استراحت بدهید.

هنگام برداشتن اجسام سنگین، به جای کمر، بیشتر از پاهایتان کار بکشید. هنگام خم شدن کمرتان را خم نکنید؛ کمرتان را راست نگه داشته و فقط با زانوهایتان خم شوید. محموله را نزدیک خود نگه دارید. از بلند کردن اجسام و پیچ دادن همزمان به کمر خودداری نمایید. اگر حس کردید که باری برای شما سنگین است، تنبلی نکرده و از یک نفر کمک بخواهید؛ وگرنه مجبور خواهید شد در آینده از تعداد افراد بسیاری بیشتری کمک بخواهید!

چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

1-   دردهای ناگهانی و شدید درمفصل کمر و ساق پا وبی حسی و ضعف در ساق پاها

2- دردی که درهنگام یک آسیب جدی مانندتصادف اتفاق می افتد

3- عدم کنترل روده و مثانه

4- علائمی که به جای بهبودی شدیدتر می شوند و این به دلیل آسیب های جدی به عصب است مخصوصا آسیب هایی که باعث ضعف وبی حسی درعصب می شود.

5- علائمی که در هر دو ساق پا رخ میدهد که به آن سیاتیک دوطرفه گفته می شود که باعث عملکرد بد در روده و مثانه می شود و نشان دهنده بروز سندروم سوداایکواینا  Cauda equine (سندروم دم اسب) است.سندروم سوداایکواینا (سندروم دم اسب) بر اثر فشارهایی که بر عصب بوجود می آید ایجاد می شود و درحدود 2 درصد براثر بیماری بیرون زدگی دیسک است.

درمان سیاتیک:

بسیاری از موارد سیاتیک با اقدامات مراقبتی در خانه برطرف می‌شود. داروهای کنترل درد (ایبوپروفن یا استامینوفن)، ورزش و حرکات کششی مخصوصی به تسکین درد و بهبود علائم کمک می‌کند. تحرک داشتن کلید بهبودی سریع و کامل از این درد است. استراحت بیش از حد و کم تحرکی علائم را طولانی کرده و مانع بهبودی به موقع بیمار می‌شود و برعکس، ورزش منظم باعث کاهش درد و کاهش التهاب می‌شود.

اگر درد و علائم شدیدتری دارید که با اقدامات و درمان‌های خانگی تسکین نیافته و بیش از چند هفته ادامه داشته است، ممکن است نیاز به مراقبت و درمان پزشکی داشته باشید. پزشک شما ممکن است درمان‌های زیر را برای شما توصیه کند:

  • تجویز داروهای ضدالتهاب یا شل کننده عضله برای کنترل دردتان
  • فیزیوتراپی برای بهبود قدرت عضلانی، استقامت، انعطاف پذیری و تراز بندی بدن
  • تزریق استروئید برای کاهش التهاب در اطراف عصب سیاتیک. تزریق استروئید یک راه حل کوتاه مدت و موقتی برای این درد است

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا