فیبرومیالژیا(بدن درد) چیست؟

فیبرومیالژیا نوعی اختلال است که باعث ایجاد درد گسترده در عضلات بدن و خستگی می‌شود. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارای تعدادی نقاط حساس بر روی بدن و افزایش حساسیت به چیزهای مختلف هستند که به طور معمول دردناک یا ناخوشایند نیستند. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا همچنین می‌توانند خستگی بالایی را تجربه کنند که متناسب با سطح فعالیت و خواب آن‌ها نیست.

تشخیص بیماری فیبرومیالژیا:

بیشتر تشخیص این بیماری از طریق روشی بنام روش مستثند سازی انجام می‌گیرد که در آن همه‌ی تشخیص‌ها در نظر گرفته می‌شوند، مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند و به عنوان علت احتمالی برای بیماری و وضعیت فرد رد می‌شوند. هیچ آزمایشی برای تشخیص این وضعیت وجود ندارد، از این رو پزشک تنها می‌تواند از روی گزارش‌های بیمار و معاینات فیزیکی که خود انجام می‌دهد کار تشخیص را انجام دهد.بیمار دچار دردی منطقه‌ای از جمله گردن، شانه یا کمر، باسن و ران می‌شود. نقاط دردناک ماشه‌ای باید وجود داشته باشند که با فشار دادن آن‌ها فرد احساس درد می‌کند و درد را از آن نقاط به نواحی می‌کشاند که بیمار در حالت عادی از درد د آن ناحیه شکایت دارد. همچنین بیمار ممکن است احساس خستگی مفرط داشته باشد، این مورد یکی از علائم شایع در سندروم‌های درد سرتاسری بدن می‌باشد.

علائم فیبرومیالژیا:

  • سردرد
  • تعداد دفعات ادرار كردن بیشتر میشود
  • برور علائم بیمار به نام “سندروم روده تحریك پذیر” با علائمی شامل درد شكم، اسهال، گاهی یبوست و نفخ شكم
  • عادات ماهانه دردناك در خانمها
  • احساس گزگز در انگشتان دست و پا

درمان فیبرومیالژیا:

مدیریت فیبرومیالژیا پیچیده است اما می‌تواند به چند قسمت تقسیم شود.

-درک درد و علائم خود از طریق آموزش

-داشتن درک خوبی از علائم و چگونگی زندگی فرد و تحت تأثیر قرار گرفتن فیبرومیالژیا از اهمیت حیاتی برخوردار است.

-همچنین ارزیابی خوب از مناطق دردناک می‌تواند به کاهش اضطراب یا نگرانی از آسیب دیدگی کمک کند.

-درک ماهیت پیچیده و چرخه‌های درد همچنین می‌تواند به فرد در رفع تأثیر فیبرومیالژیا در زندگی کمک کند.

-تمرینات اصلاحی می‌تواند به هر دو جنبه درک فیبرومیالژیا کمک کند.

ورزش و فیبرومیالژیا:

با اعتدال ورزش کنید. ورزش یک روش عالی برای کمک به مقابله با استرس و افسردگی است. ورزش منظم همچنین به بهبود عادات غذایی و خواب کمک می‌کند که منجر به سلامت عمومی بهتر، سلامت روان بهتر و کمبود خواب می‌شود. فعالیت‌هایی مانند آب درمانی، تای چی، پیلاتس، یوگا، پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری می‌تواند برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا مفید باشد تمرینات کششی و تحرک می‌تواند به کاهش درد و گرفتگی کمک کند. تمرینات خاص برای کمک به ایجاد قدرت و استقامت در عضلات ضعیف بدن و از بین بردن عضلات دردناک مؤثر باشد. متخصص حرکات اصلاحی با تجویز تمرینات اصلاحی و با توجه به معاینات انجام شده بر فرد به فرد در این راه کمک می‌کند.

نکاتی درباره بیماری فیبرومیالژیا:

  • بیماری فیبرومیالژیا سبب درد منتشرشونده، خستگی شدید و سایر ناراحتی‌های جسمی می‌شود.
  • علائم آن شبیه آرتریت است، اما فیبرومیالژیا به جای مفاصل، روی بافت نرم تأثیر می‌گذارد.
  • علت اصلی آن ناشناخته است، اما عوامل خطرآفرین شامل آسیب‌های ناشی از ضایعه (تروما)، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)، سایر بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و عوامل ژنتیکی می‌شود.
  • درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها، ورزش، طب‌سوزنی و رفتاردرمانی می‌تواند به کاهش علائم و بهبود کیفیت خواب کمک کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا