• دیابت:

آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا شایع ترین علت بی حسی یا مور مور شدن دست ها و پاها است. دیابت درمان نشده ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد. ممکن است احساس تشنگی کنید، زیاد ادرار کنید یا نفستان بوی میوه بدهد. پزشک می تواند خون شما را آزمایش کند تا ببیند آیا دیابت دارید یا خیر. اگر این کار را انجام دهید، آنها به شما خواهند گفت که چگونه آسیب عصبی احتمالی را کاهش دهید یا متوقف کنید، یا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

 • بارداری:

کودک در حال رشد و مایعات اضافی که با بارداری همراه است می تواند بر اعصاب بدن شما فشار بیاورد. این باعث بی حسی و سوزش در بازوها، دست ها و پاهای شما می شود. کشیدگی پوست ممکن است باعث بی حسی شکم شما شود. استفاده از آتل مچ دست در شب ممکن است به مشکلات دست کمک کند. سوزن سوزن شدن باید پس از زایمان برطرف شود.

 • اعصاب فشرده:

دیسک برآمده یا لیز خورده در ستون فقرات شما می تواند به اعصابی که در پاهای شما حرکت می کنند فشار وارد کند و باعث بی حسی یا گزگز شدن پاها شود. فشار دادن عصب در مچ دست می تواند باعث شود دست و انگشتان شما احساس خود را از دست بدهند. پزشک شما ممکن است آن را سندرم تونل کارپال بنامد. آنها آزمایشاتی را برای یافتن علت انجام می دهند. پزشک ممکن است استراحت، آتل یا بریس، فیزیوتراپی را پیشنهاد دهد. در برخی موارد، ممکن است برای رفع مشکل به جراحی نیاز داشته باشید.

 • بیماری خودایمنی :

بیماری های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید باعث می شود سیستم ایمنی بدن به قسمت هایی از بدن شما حمله کند. این شامل اعصاب شما نیز می شود. این شرایط ممکن است به سرعت یا آهسته ظاهر شوند و عفونت‌های اخیر می‌توانند آنها را تحریک کنند. پزشک علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد. این به آنها کمک می کند تا بفهمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و درمان هایی را برای کاهش علائم شما امتحان کنند.

 • کمبود ویتامین:

کمبود ویتامین های B یا E می تواند بر اعصاب و سایر قسمت های بدن شما تأثیر بگذارد. ممکن است غذاهای مناسبی نخورید. پزشک شما می تواند برای بررسی سطح ویتامین شما آزمایش خون بدهد. آنها غذاهایی برای خوردن، مکمل ها یا سایر درمان ها را پیشنهاد می کنند.

 • داروها:

مشکلات عصبی اغلب از عوارض جانبی برخی از داروهای تجویزی است. داروهای سرطان (شیمی درمانی، HIV یا ایدز، فشار خون بالا، سل )و برخی عفونت ها می توانند باعث ضعف یا بی حسی در دست ها و پاهای شما شوند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا داروی شما مقصر است یا خیر. آنها ممکن است بتوانند دوز را تغییر دهند یا تغییر دهند.

 • عفونت:

چندین عفونت ویروسی و باکتریایی می‌تواند به اعصاب شما آسیب برساند و منجر به درد بی‌حس‌کننده یا کوبنده در دست‌ها و پاها شود. برخی از این ویروس ها HIV، بیماری لایم، زونا، اپشتین بار، هپاتیت B و C، نیل غربی، سیتومگالوویروس هستند. پزشک شما ممکن است بتواند عفونت را درمان کند تا علائم شما از بین بروند.

 • نارسایی کلیه:

کلیه های شما از شر سموم موجود در خون خلاص می شوند که می توانند به اعصاب آسیب برسانند. بنابراین وقتی کلیه‌های شما درست کار نمی‌کنند، دست‌ها و پاهایتان ممکن است گزگز شوند. دو عامل شایع نارسایی کلیه دیابت و فشار خون بالا هستند.

 • اختلال ژنتیکی:

بیماری Charcot-Marie-Tooth و نوروپاتی ارثی با مسئولیت فلج فشاری (HNPP) دو اختلال ژنتیکی هستند که باعث بی حسی در دست ها و پاهای شما می شوند. بیماری شارکو ماری توث عضله شما را از بین می برد. ممکن است برای کاهش علائم به فیزیوتراپی یا کمک های ویژه نیاز داشته باشید. HNPP بر اعصاب شما تأثیر می گذارد و به احتمال زیاد باعث بی حسی و ضعف در بازوها و پاهای شما می شود. اجتناب از موقعیت های خاص می تواند کمک کننده باشد.

 • تومور :

مجموعه‌ای از سلول‌های غیرطبیعی (تومور) که در کنار یا روی اعصاب شما رشد می‌کنند، می‌توانند روی آنها فشار بیاورند و احساس را در بازوها و پاهای شما از بین ببرند. این می تواند در مورد تومورهای سرطانی یا غیرسرطانی رخ دهد. تومورها در نقاط دیگر می توانند بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارند و باعث آسیب عصبی شوند. اگر درمان تومور را کوچک کند، علائم ممکن است از بین بروند.

 • مشکلات تیروئید:

تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) می تواند باعث درد، سوزش و بی حسی در دست ها و پاهای شما شود. این معمولاً در صورتی اتفاق می افتد که کم کاری تیروئید شما شدید باشد و آن را درمان نکرده باشید. داروهای تیروئید، ورزش و وزن بدن سالم می توانند به رفع این علائم کمک کنند.

 • نوشیدن بیش از حد الکل:

با گذشت زمان، مصرف الکل می تواند به اعصاب و بافت های شما آسیب برساند. نوشیدن زیاد می تواند باعث کمبود ویتامین هایی مانند ب 12 و فولات در بدن شود. هم آسیب و هم کمبود ویتامین ها می تواند مانع از عملکرد اعصاب شما به شکلی که باید شود. این می تواند منجر به از دست دادن احساس در پاها و دستان شما شود. اگر نوشیدن الکل را متوقف کنید، ممکن است بخشی از آسیب را برطرف کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا