ممکن است در مورد ورزشکارانی مانند پیتون منینگ و تایگر وودز شنیده باشید که پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای کمک به بهبود آسیب تزریق می کنند. این شات‌ها به طور فزاینده‌ای برای درمان آسیب‌های ورزشی و انواع بیماری‌ها، از آسیب‌های رباط صلیبی قدامی (ACL) و پارگی روتاتور کاف تا فاسیای کف پا و آرتریت استفاده می‌شوند. اگر از چنین شرایطی رنج می برید، زمان آن فرا رسیده است که در مورد اینکه درمان PRP چیست و چگونه می تواند برای شما مفید باشد، بیشتر بدانید.

شرایط درمان تزریق PRP:

پزشکان از تزریق PRP برای هدف قرار دادن انواع خاصی از آسیب ها و بیماری ها استفاده می کنند. درکلینیک نسخه، ما شرایط مختلفی را درمان می کنیم که عبارتند از:

11

تاندونیت و آسیب های مزمن تاندون:

یکی از رایج ترین کاربردهای PRP درمان آسیب های تاندون ناشی از حرکات تکراری مانند پارگی روتاتور کاف یا آرنج تنیس بازان است. این آسیب‌ها می‌توانند به سختی بهبود یابند – نه تنها به دلیل تشدید مکرر، بلکه به این دلیل که جریان خون به تاندون‌های آسیب‌دیده ممکن است ضعیف باشد. تزریق پی آر پی به تمرکز سلول های پلاکتی در حال بهبودی در محل پارگی کمک می کند تا بافت بتواند سریعتر بازسازی شود. این روش همچنین می تواند برای درمان بیماری هایی مانند تاندونیت روتاتور کاف مزمن یا بورسیت استفاده شود.

آسیب های رباط و عضله:

رباط ها نوعی بافت همبند هستند که غضروف و استخوان را به طور معمول در مفاصل به یکدیگر متصل می کند. آنها اغلب به دلیل نقش فعال این مفاصل در زندگی ما فرسوده می شوند. در حالی که بسیاری از آسیب‌های رباط از طریق فعالیت‌های ورزشی ایجاد می‌شوند، سایر آسیب‌های رباط صرفاً به دلیل ساییدگی و پارگی هستند. تزریق PRP برای رفع پارگی یا آسیب رباط جانبی داخلی (MCL) استفاده می شود که معمولاً در نتیجه ضربه یا ضربه به سمت بیرونی زانو است.

آرتروز:

پیشرفت بیماری مزمن دژنراتیو مفصل یا استئوآرتریت را می توان با درمان های PRP متوقف یا کند کرد. این تزریق ها باعث کاهش التهاب در مفاصل و روانکاری بیشتر می شوند که به کاهش درد ناشی از بیماری دژنراتیو مفصلی کمک می کند. PRP همچنین در درمان آرتروز در زانوها، مفاصل ران و شانه ها موثر است.

55

آسیب و آسیب عصبی:

پزشکان بیشتری از درمان PRP برای درمان بسیاری از آسیب‌های عصبی در سیستم عصبی محیطی مانند سندرم تونل کارپال استفاده می‌کنند. درمان‌های PRP در کمک به کاهش درد، بازسازی بافت‌های عصبی و بازگرداندن عملکرد مناسب مؤثر هستند.

تزریق پی آر پی چگونه کار می کند؟

پلاسمای غنی از پلاکت از تزریق‌هایی استفاده می‌کند که از پلاکت‌های خود بیمار برای تسریع بهبود رباط‌ها، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و مفاصل آسیب دیده استفاده می‌کند. این تزریق ها از سیستم شفای خود بیمار برای بهبود مشکلات مختلف اسکلتی عضلانی استفاده می کنند.

این تزریق ها با گرفتن چند لوله از خون خود و عبور دادن آن از طریق یک سانتریفیوژ برای متمرکز کردن پلاکت ها تهیه می شود. سپس پلاکت های فعال شده مستقیماً به بافت آسیب دیده یا بیمار تزریق می شوند. این فاکتورهای رشدی را آزاد می کند که باعث تحریک و افزایش تعداد سلول های ترمیمی تولید شده توسط بدن شما می شود.

تصویربرداری اولتراسوند اغلب برای تعیین دقیق ناحیه درمان در طول تزریق استفاده می شود. این دقت را هنگام هدایت شات تضمین می کند، به ویژه هنگام تزریق به کپسول مفصلی در بیماران آرتریت.

33

تزریق PRP ممکن است باعث التهاب، درد و تورم موقت شود. پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای جلوگیری از وارد کردن فشار به ناحیه آسیب دیده، آن را برای چند روز آسان کنید. همچنین ممکن است استفاده از بریس یا بند برای محافظت و بی حرکت کردن مفصل آسیب دیده را پیشنهاد کنند. چند هفته پس از درمان، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به بهبود طولانی مدت و ادامه بهبودی تشویق کند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که اکثر پزشکان تزریق PRP را یک درمان مستقل نمی دانند. در عوض، PRP درمانی یکی از عناصر برنامه درمانی توانبخشی چند وجهی است که ممکن است شامل درمان سرماخوردگی یا گرما، داروهای ضد التهابی، کشش و استراحت در اثر فعالیت‌های دردناک باشد. دستورالعمل های عمومی برای توانبخشی پس از درمان PRP ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد. پزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی بر اساس نیاز شما ایجاد کند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به عنوان درمانی برای آسیب‌های مختلف که از قابلیت‌های خوددرمانی طبیعی بدن استفاده می‌کند، بسیار محبوب شده است. ما در کلینیک نسخه درمان های سطح بالا برای کمک به بازیابی تحرک و تسکین مفاصل ارائه می دهیم. با یکی از پزشکان ما قرار ملاقات بگذارید تا سفر شفای خود را از امروز شروع کنید.

 

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا