شکستگی انگشت پا:

شکستگی در هر ناحیه ای بدن می تواند رخ دهد. شکستگی پا می تواند در تک تک استخوان های آن از جمله استخوان مچ پا، کف پا، انگشتان و بندانگشتان رخ دهد. تقریبا یک چهارم کل استخوان های بدن در پا هستند. این استخوان ها هم امکان تحمل وزن و سر پا ایستادن فرد و هم حرکت او را فراهم می کنند. شکستن (شکستگی) یکی از استخوان های جلوی پا (متاتارس) یا یکی از استخوان های انگشتان پا (فالانکس) اغلب دردناک است ولی به ندرت باعث ناتوانی فرد می شود. بیشتر اوقات این آسیب دیدگی ها بدون درمان از طریق عمل جراحی شفا می یابند و با آتل بندی و بریس و گچ گیری حمایت می شوند تا بهبودی و طول درمان کامل شود. اگر این شکستگی ها جدی گرفته نشوند، می توانند باعث جوش نخوردن استخوان و طولانی شدن طول دوره ی درمان شود. در واقع علت جوش نخوردن شکستگی ها عدم رسیدگی به آنهاست.

انواع شکستگی انگشت پا:

  • شکستگی بسته:

این نوع از شکستگی پا همانطور که از نام آن مشخص است به صورت بسته اتفاق می افتد. در این حالت پوست دچار هیچ گونه بریدگی نخواهد شد.

  • شکستگی مرکب:

یکی دیگر از انواع شکستگی های استخوان پا، شکستگی مرکب نام دارد. در این نوع از صدمات پا، پوست بریده و باز خواهد شد که احتمال ایجاد عفونت در این نوع از شکستگی وجود دارد.

  • جا به جایی استخوان:

در برخی از مواقع ضربه ای که به استخوان وارد می شود سبب خواهد شد تا شکاف بین دو انتهای استخوان جا به جا شود که در این صورت درمان باید همراه با جراحی انجام شود.

  • شکستگی جزئی:

این نوع از شکستگی استخوان پا به صورت ناقص اتفاق می افتد و در آن قسمتی از استخوان دچار آسیب و ترک خواهد شد.

  • شکستگی کامل:

در شکستگی کامل، استخوان پا در اثر ضربه دو یا چند قطعه می شود و تکه های آن از بدنه اصلی استخوان جدا خواهد شد.

  • شکستگی مویی:

در این نوع از شکستگی که به شکستگی استرس نیز نامیده می شود ترک هایی روی استخوان ایجاد خواهد شد که با اشعه ایکس قابل مشاهده است. شکستگی خط مویی درد کمتری نسبت به انواع شکستگی های دیگر دارد و درمان آن سریع تر اتفاق می افتد.

علت شکستگی انگشت پا:

برخی حوادث و اتفاقات مانند برخورد پا به جایی و یا افتادن شیء سنگین روی پا می‌توانند موجب شکستن انگشتان پا شوند. انجام حرکات تکراری برای مدت زمان طولانی مانند برخی ورزش‌ها، موجب نوعی شکستگی به نام شکستگی فشاری یا موبرداشتن استخوان می‌شود. افرادی که استخوان‌های ضعیفی دارند (مانند مبتلایان به پوکی استخوان) ممکن است بر اثر فشار‌های کوچکی مانند پوشیدن کفش نامناسب، دچار شکستگی فشاری شوند.

درمان شکستگی انگشت پا:

در بیشتر موارد هنگام شکستگی انگشت پا پزشک نمی تواند کار زیادی انجام دهد. زیرا این به شما بستگی دارد که تا چه اندازه به انگشت پای خود را استراحت می‌دهید و آن را ثابت نگه می‌دارید.

برای اطمینان بیش‌تر حتی قبل از اینکه بدانید انگشت پایتان شکسته است، باید روی آن یخ بگذارید و آن را بالا نگه دارید. همچنین ممکن است لازم باشد مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن برای تسکین درد خود مصرف کنید. البته در صورت جراحی برای ترمیم انگشت پا، پزشک ممکن است داروهای ضد درد قوی تری را تجویز نماید.

رعایت نکاتی برای بهبود شکستگی انگشت پا:

۱- استفاده از کفش مناسب:

            اگر دچار شکستگی انگشت پا شده‌اید، ممکن است به طور موقت به یک کفش بزرگ‌تر یا عریض‌تر نیاز داشته باشید تا بتوانید پای متورم خود را در آن جای دهید. کفشی تهیه کنید که کفه سفت و سخت اما رویه سبکی داشته باشد.

۲- گذاشتن یخ در ناحیه متورم:

در صورت توصیه پزشک، برای کاهش التهاب می‌توانید به گذاشتن یخ ادامه دهید و پای خود را آرام از زمین بلند کنید. در صورت نیاز یخ را با پارچه ببندید تا در تماس مستقیم با پوست شما قرار نگیرد.

۳-صبور باشید:

به راحتی به فعالیت های خود ادامه دهید، اما به بدن خود گوش دهید. اگر احساس می کنید وزن یا استرس زیادی روی انگشتان پا قرار داده اید، آن را کم کنید. بهتر است بهبودی طولانی تری داشته و از برگشت دردهای قبلی پیشگیری نمایید تا اینکه به سرعت و با درد به فعالیت های قبلی‌تان برگردید.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا