زانودرد یا آرتروز (استئوآرتریت) که بر اثر از بین رفتن لایه غضروفی مفاصل ایجاد می‌شود.کلینیک فوق تخصص ارتوپدی نسخه مجهز ترین کلینیک پا در تهران است که متشکل از دکتر فوق تخصص زانو ،متخصص درد و دکتر فوق تخصص ارتوپد میباشد و بالاترین سطح درمان قطعی زانو درد را ارائه می دهد. زانو درد یک بیماری پیشرونده است که به مرور زمان و با افزایش سن ایجاد می‌شود و معمولا با درد، ورم، سفتی، محدودیت حرکتی واحساس داغی در مفصل زانو همراه است. سابقه آسیب، چاقی، جنسیت، اختلالات ساختاری و... می‌تواند در ایجاد آن تاثیرگذار باشد.

 

آرتروز یا درد زانو چیست؟

در فارسی به‌جای کلمات استئوآرتریت و آرتروز از کلمه "ساییدگی مفصل" هم استفاده می‌شود. مفصل جایی است که دو استخوان در کنار هم قرار می‌گیرند. مفصل باعث می‌شود قسمت‌های مختلف بدن نسبت به هم حرکت کنند. در مفاصل نرمال یک‌لایه غضروفی محکم و منعطفی سطوح مفصلی را می‌پوشاند که به آن غضروف می‌گویند. غضروف نوعی ماده‌ی پروتئینی است که به‌عنوان ضربه‌گیر و محافظ بین استخوان‌های مفاصل عمل می‌کند. غضروف باعث روان شدن حرکت در مفصل می‌شود. در بیماری آرتروز غضروف از بین می‌رود و بسته به میزان درگیری علائمی مانند درد، ورم، سفتی و محدودیت حرکتی در مفصل ایجاد می‌کند. آرتروز یکی از اشکال آرتریت است که با تجزیه و نابودی احتمالی غضروف در یک یا چند مفصل بروز می‌کند. در میان بیش از ١۰۰ نوع از وضعیت‌های مختلف آرتریت، آرتروز به‌عنوان شایع‌ترین بیماری مفاصل شناخته می‌شود. معمولا آرتروز با افزایش سن ایجاد می‌شود، اما تا قبل از سن ۴۵ سالگی و در زنان بعد از سن ۵۵ سالگی شیوع این بیماری افزایش می‌یابد.

علل ایجاد آرتروز زانو:

زانو درد می تواند ناشی از صدمات، مشکلات مکانیکی، انواع آرتریت و سایر مشکلات باشد.

صدمات رباط صلیبی قدامی:

آسیب زانو می‌تواند بر هر یک از رباط‌ها، تاندون‌ها یا کیسه‌های پر از مایع (بورسا) که مفصل زانو شما را احاطه کرده‌اند و همچنین استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌هایی که خود مفصل را تشکیل می‌دهند، تأثیر بگذارد. برخی از آسیب های شایع زانو عبارتند از:

 • آسیب ای سی ال: آسیب ای سی ال پارگی رباط صلیبی قدامی (ای سی ال) است - یکی از چهار رباطی که استخوان ساق پا شما را به استخوان ران شما متصل می کند. آسیب ای سی ال به ویژه در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش‌هایی که نیاز به تغییر جهت ناگهانی دارند، رایج است.
 • شکستگی: استخوان های زانو، از جمله کشکک زانو (کشکک)، ممکن است در هنگام سقوط یا تصادفات رانندگی شکسته شوند. همچنین، افرادی که استخوان‌هایشان به دلیل پوکی استخوان ضعیف شده است، گاهی اوقات می‌توانند به سادگی با قدم گذاشتن اشتباه، دچار شکستگی زانو شوند.
 • منیسک پاره شده :منیسک غضروف سخت و لاستیکی است که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ساق پا و ران شما عمل می کند. اگر زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید در حالی که وزن را روی آن تحمل می کنید، ممکن است پاره شود.
 • بورسیت زانو:برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورس‌ها می‌شوند، کیسه‌های کوچکی از مایع که قسمت خارجی مفصل زانو را محافظت می‌کند تا تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی روی مفصل سر بخورند.
 • تاندونیت کشکک. تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می شود - بافت های ضخیم و فیبری که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند. این التهاب می تواند زمانی اتفاق بیفتد که تاندون کشکک آسیب دیده باشد، که از کاسه زانو (کشکک) تا استخوان ساق پا کشیده شده و به شما اجازه می دهد لگد بزنید، بدوید و بپرید. دوندگان، اسکی بازان، دوچرخه سواران و کسانی که در ورزش ها و فعالیت های پرش فعالیت می کنند ممکن است دچار تاندونیت کشکک شوند.

 

مشکلات مکانیکی زانودرد:

برخی از نمونه‌های مشکلات مکانیکی که می‌توانند باعث درد زانو شوند عبارتند از:

 • بدن شل. گاهی اوقات آسیب یا تخریب استخوان یا غضروف می تواند باعث شکسته شدن تکه ای از استخوان یا غضروف و شناور شدن آن در فضای مفصل شود. این ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند، مگر اینکه بدن شل با حرکت مفصل زانو تداخل داشته باشد، در این صورت اثر چیزی شبیه یک مداد است که در لولای در گیر کرده است.ودرمان قطعی زانو درد اول با برطرف کردن این مشکل همراه است.
 • سندرم بند ایلیوتیبیال. این زمانی اتفاق می‌افتد که نوار سفت بافتی که از بیرون باسن تا بیرون زانو امتداد می‌یابد (بند ایلیوتیبیال) آنقدر سفت می‌شود که به قسمت خارجی استخوان ران شما ساییده می‌شود. دوندگان مسافت و دوچرخه سواران به ویژه مستعد ابتلا به سندرم باند ایلیوتیبیال هستند و حتما باید بعد از ایجاد این مشکل به یک متخصص زانو مراجعه کرد.
 • دررفتگی کاسه زانو. این زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان مثلثی شکلی که جلوی زانوی شما را می‌پوشاند (کشکک) از جای خود خارج می‌شود، معمولاً به سمت بیرون زانو. در برخی موارد، کاسه زانو ممکن است جابجا بماند و شما بتوانید دررفتگی را ببینید .در صورت بروز این مشکل فوق تخصص جراحی زانو در کلینیک تخصصی پا میتواند به شما کمک کند.
 • درد لگن یا پا. اگر درد لگن یا پا دارید، ممکن است راه رفتن خود را تغییر دهید تا از مفصل دردناک خود خلاص شوید. اما این تغییر راه رفتن می تواند فشار بیشتری بر مفصل زانو شما وارد کند و باعث درد زانو شود.ویزیت توسط یک دکتر فوق تخصص ارتوپد میتواند به درد زانو شما کمک کننده باشد.

علائم آرتروز زانو:

آرتروز زانو علائم زیادی دارد اما شایع‌ترین و مشخص‌ترین علامت‌ها عبارت‌اند از:

• سفتی در مفصل که اوایل صبح شایع‌تر است و یا خشکی بدن پس از استراحت: و به این معنی است که گاهی اوقات وقتی مفصل به مدت طولانی بی‌حرکت مانده باشد و بخواهد فعالیت کند درد زانو خواهد داشت. شاید دیده باشید که بیماران مبتلابه آرتروز زانو صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند به‌سختی راه می‌روند اما بعد از مدتی کم‌کم راه رفتنشان به حالت عادی بازمی‌گردد. خشکی مفاصل بعد از یک دوره طولانی عدم فعالیت بسیار شایع است ولی به‌ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌کشد.

• دومین علامت کاهش دامنه حرکتی و مشکل شدن انجام بعضی فعالیت‌ها و کاهش انعطاف‌پذیری به همراه درد زانو است؛ ورمی که براثر ایستادن‌های طولانی ممکن است افزایش یابد و افزایش آن باعث محدودیت بیشتر می‌شود. به همین دلیل بیماران مبتلابه آرتروز زانو نمی‌توانند به‌راحتی مفاصل خود را خم و راست کنند و باید توسط یک متخصص زانو در تهران ویزیت شود.

• سومین علامت هم درد شدید در ناحیه مفصل است. دردی که با استراحت کم و با افزایش میزان فعالیت بیشتر می شود. سرما باعث افزایش درد می‌شود.

• احساس داغی در اطراف مفاصل

• تولید صدا هنگام حرکت مفصلی توصیه می‌شود کسانی که بیشتر از دو هفته چنین علائمی را در مفاصل خوددارند حتما به پزشک متخصص درد یا متخصص زانو مراجعه کنند.

درمان آرتروز زانو:

هدف اولیه در درمان آرتروز زانو کاهش درد زانو و بازگشت به فعالیت است. برنامه درمان قطعی زانو درد برای افراد به‌صورت کلی شامل:

  • تغییر روش زندگی
  • کاهش وزن: باعث کاهش فشار روی مفصل می‌شود.
  • انجام ورزش به‌ویژه تقویت عضلات زانو: تقویت عضلات باعث بهبود عملکرد مفصل و کاهش اصطکاک بین سطوح مفصلی می‌شود.
  • استفاده از کفی طبی و کفش مناسب: باعث قرارگیری پا در راستای صحیح می‌شود و باعث نرمال شدن توزیع فشار در سطوح مفصلی می‌شود.
  • استفاده از زانوبند: برای حمایت مفصل و کاهش حرکات غیرارادی مفصل هنگام راه رفتن و انجام فعالیت.
  • مصرف داروهای ضدالتهاب
  • تزریق کورتون
  • فیزیوتراپی و کاردرمانی: توان‌بخشی باهدف کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی و کاهش محدودیت حرکتی و افزایش قدرت ماهیچه‌های اطراف زانو صورت می‌پذیرد.

انواع آرتریت:

بیش از 100 نوع مختلف آرتریت وجود دارد. انواعی که بیشتر روی زانو تاثیر می گذارند عبارتند از:

 • آرتروز. استئوآرتریت که گاهی آرتریت دژنراتیو نامیده می شود، شایع ترین نوع آرتریت است. این یک وضعیت ساییدگی است که زمانی رخ می دهد که غضروف زانو با استفاده و افزایش سن از بین می رود.
 • روماتیسم مفصلی. ناتوان کننده ترین شکل آرتریت، آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که می تواند تقریباً هر مفصلی در بدن شما از جمله زانوها را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است، اما شدت آن متفاوت است و حتی ممکن است بیاید و برود.
 • نقرس. این نوع آرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل انباشته می‌شوند. در حالی که نقرس بیشتر انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند در زانو نیز رخ دهد.
 • نقرس کاذب. اغلب با نقرس اشتباه گرفته می شود، نقرس کاذب به دلیل کریستال های حاوی کلسیم است که در مایع مفصل ایجاد می شود. زانو شایع ترین مفصلی است که به نقرس کاذب مبتلا می شود.
 • آرتریت سپتیک گاهی اوقات مفصل زانو ممکن است عفونی شود و منجر به تورم، درد و قرمزی شود. آرتریت سپتیک اغلب با تب رخ می دهد و معمولاً قبل از شروع درد زانو هیچ ضربه ای وجود ندارد. آرتریت سپتیک می تواند به سرعت باعث آسیب گسترده به غضروف زانو شود. اگر زانو درد همراه با هر یک از علائم آرتریت سپتیک دارید، فورا به پزشک فوق تخصص زانو یا فوق تخصص جراحی زانو مراجعه کنید.

مشکلات دیگر:

سندرم درد پاتلوفمورال یک اصطلاح عمومی است که به درد ایجاد شده بین کاسه زانو و استخوان ران زیرین اشاره دارد. در ورزشکاران رایج است. در بزرگسالان جوان، به ویژه آنهایی که کاسه زانوشان به درستی در شیار خود ردیابی نمی کند. و در افراد مسن که معمولاً در نتیجه آرتریت کاسه زانو به این بیماری مبتلا می شوند.

کلینیک تخصصی پا نسخه اولین کلینیک پا در تهران میباشد که با ارائه دادن جدید ترین خدمات درمان قطعی زانودرد و مجهز بودن بهترین مرکز پی ار پی زانو زیر نظر بهترین متخصص زانو در تهران و دکتر فوق تخصص ارتوپد و متخصص درد اماده ارائه خدمات پزشکی به شما عزیزان میباشد.

 

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا