آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی کنید تا در مورد شایع ترین آسیب های فوتبال و اینکه چگونه یک متخصص پزشکی ورزشی می تواند به شما کمک کند زودتر به میدان بازگردید، بیاموزید.

چه نوع آسیب های دست و مچ در فوتبال رایج است؟

فوتبال یک ورزش پر تماس است که نیاز به توقف و تغییر جهت زیادی دارد که به نوبه خود منجر به سقوط های زیادی می شود. در نتیجه شکستگی مچ دست شایع ترین آسیبی است که در فوتبال مشاهده می کنیم. با این حال، آسیب های دست و انگشتان دیگری نیز وجود دارد که می تواند رخ دهد. در زیر انواع آسیب‌هایی که معمولاً مشاهده می‌کنیم و علائم آن‌ها آمده است:

1پیچ خوردگی مچ دست

رگ به رگ شدن مچ دست زمانی اتفاق می افتد که رباط هایی که استخوان ها و مفاصل را در مچ دست به هم متصل می کنند کشیده یا پاره می شوند. در فوتبال، این اغلب نتیجه افتادن روی دست دراز شده در حین لغزش یا زمین خوردن است.

علائم پیچ خوردگی مچ دست شامل درد، تورم، کبودی، از دست دادن حرکت یا ضعف است. پزشک مچ دست می‌تواند یک معاینه کامل برای تعیین میزان پیچ خوردگی مچ دست انجام دهد که ممکن است شامل عکس‌برداری با اشعه ایکس، MRI یا آرتروسکوپی باشد.

اغلب اوقات، استراحت ساده و یخ زدن به مچ دست پیچ خورده باعث می شود که آن را التیام داده و به میدان بازگردانید. در موارد شدیدتر، ممکن است برای ترمیم رباط ها به گچ گرفتن یا جراحی نیاز داشته باشید.

1

2شکستگی کولز

شکستگی کولز همان چیزی است که اکثر مردم وقتی به شکستگی مچ دست فکر می کنند تصور می کنند. این زمانی اتفاق می افتد که استخوان رادیوس در مچ دست می شکند. هشت نوع مختلف شکستگی کولز وجود دارد که بر اساس ماهیت آسیب و اینکه آیا استخوان اولنا (استخوان موازی با رادیوس) نیز تحت تأثیر قرار گرفته است طبقه بندی می شود. باز هم، این شکستگی ها اغلب در هنگام زمین خوردن اتفاق می افتد.

علائم شکستگی مچ دست شامل درد، حساسیت، تورم، کبودی یا تغییر شکل است.

در اغلب موارد، قرار دادن بازو در گچ به استخوان اجازه می‌دهد تا سفت شود. در برخی موارد شدید، پزشک مچ دست ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.

 

3.شکستگی اسکافوئید

شکستگی اسکافوئید زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان اسکافوئید، یک استخوان کوچک درست زیر انگشت شست، می‌شکند. این نوع شکستگی می تواند بدون جابجایی (استخوان می شکند اما در یک راستا باقی می ماند) یا جابجا می شود (استخوان از جای خود خارج می شود)

علائم شکستگی اسکافوئید معمولاً شامل درد و حساسیت در ناحیه درست زیر قاعده انگشت شست است.

بسته به شدت آسیب، پزشک ارتوپد ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.

4.TFCC

مجموعه غضروفی مثلثی شما (TFCC) استخوان های دست و ساعد شما را به هم متصل می کند تا ساختاری برای مچ دست شما فراهم کند. هنگامی که هر بخشی از رباط‌ها، تاندون‌ها یا غضروف این مجموعه پاره می‌شود، می‌تواند باعث درد و تورم، محدودیت تحرک یا از دست دادن قدرت گرفتن شود.

دو نوع پارگی TPCC وجود دارد، اما نوع 1 چیزی است که ما بیشتر در هنگام افتادن بازیکنان فوتبال روی مچ دست کشیده می بینیم.

محدود کردن فعالیت و استراحت برای چند هفته اغلب برای بهبود مچ دست کافی است. پزشک مچ دست ممکن است از گچ نیز استفاده کند. در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است جراحی را برای ترمیم قسمت های آسیب دیده مچ انجام دهد.

3

5.دررفتگی مفاصل

دررفتگی در مچ دست می تواند همراه با رگ به رگ شدن یا شکستگی باشد. هر زمان که رباط ها آسیب ببینند، ممکن است باعث شود استخوان های مچ دست از جای خود خارج شوند. اینها نیز در نتیجه افتادن روی دست دراز است.

علائم دررفتگی مچ دست شامل درد، تورم، کبودی و بی حسی است. شما احتمالاً بیشترین درد را در تلاش برای حرکت مچ دست خود به بالا و پایین یا پهلو به پهلو احساس خواهید کرد.

دررفتگی ها به روشی به نام کاهش نیاز دارند که در آن پزشک مچ دست استخوان های مچ دست شما را به جای خود برمی گرداند. از آنجا، پزشک مچ دست را در قالب گچ قرار می‌دهد، یا در موارد شدیدتر، از مجموعه‌ای از پین‌ها یا پیچ‌ها استفاده می‌کند تا مچ را در جای خود نگه دارد تا رباط‌ها بهبود یابند.

آسیب های انگشت

این نوع آسیب‌دیدگی‌ها بیشتر در میان دروازه‌بانان دیده می‌شود، زیرا آنها مجبورند از دستان خود برای جلوگیری از ضربه‌های ورودی استفاده کنند. توپ های فوتبالی که می توانند به سرعت 40 مایل در ساعت برسند! هنگامی که توپ با زاویه ای عجیب به انگشتان دروازه بان برخورد می کند، می تواند انگشت را به سمت داخل گیر کند یا آن را به خارج از محدوده حرکتی خود فشار دهد و در نتیجه آسیب ببیند. در برخی موارد، رباط ها ممکن است کشیده یا پاره شوند.

علائم شامل درد، مشکل در نگه داشتن اشیا یا قرمزی و تورم است.

در بیشتر موارد، استراحت، یخ زدن و بالا بردن ارتفاع، کلید بهبود آسیب انگشت هستند. پزشک همچنین ممکن است بخواهد انگشت را تنظیم کند تا بهبود یابد. در برخی موارد شدید، انگشت ممکن است دررفته شود. اگر این اتفاق افتاد، انگشت خود را برای تنظیم مجدد آن نکشید. برای درمان فوراً به یک متخصص مراجعه کنید.

h

چگونه از آسیب دیدگی دست و مچ در فوتبال اجتناب کنیم؟

اکنون که انواع آسیب دیدگی های دست و مچ را در فوتبال می دانید، چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آنها انجام دهید:

  • در حین بازی در فضای باز حتما از گیره استفاده کنید. اگر در داخل خانه بازی می کنید، کفش های فوتبال داخلی زیادی در بازار وجود دارد که آج کافی برای جلوگیری از لیز خوردن شما دارند.
  • رشته ای را انتخاب کنید که به خوبی محافظت شده باشد. البته، بازی در زمین همیشه یک گزینه خوب نیست. اگر تصمیم دارید در یک پارک یا زمین باز بازی کنید، مطمئن شوید که از زباله پاک شده و تا حد امکان همسطح باشد.
  • مطمئن شوید که قبل از شروع بازی به مدت 25 تا 30 دقیقه بدن خود را گرم کرده و کشش دهید تا دامنه حرکتی خود را افزایش دهید و خود را برای یک بازی سخت در پیش رو آماده کنید.
  • بین بازی ها استراحت کافی داشته باشید. دو نوع استراحت وجود دارد: فعال و غیرفعال. استراحت فعال شامل دویدن سبک، حرکات کششی و کار با توپ در بین بازی ها است. استراحت غیرفعال شامل خواب، تماشای تلویزیون یا مطالعه برای استراحت بدن است.
  • اگر دروازه‌بان هستید، حتماً دست‌ها و مچ‌های خود را با چسب بچسبانید تا حمایت بیشتری ارائه دهید. همچنین برای محافظت از دست‌ها و مچ‌ها از ضربه‌های زیاد، دستکش‌های دروازه‌بانی مناسب بپوشید.
  • آیا علائم آسیب دست یا مچ دست را تجربه می کنید؟ مرکز پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه دارای چندین کلینیک تخصصی با مراقبت های سطح بالا است تا شما را زودتر به میدان بازگرداند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیشگیری از آسیب یا تعیین وقت، همین امروز با ما تماس بگیرید!

تلفن رزرو02143682

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا