گودی کمر که با نام لوردوزیس نیز شناخته می شود، عارضه‌ای است که ارتباط مستقیم با سبک زندگی دارد و معمولا بر اثر رفتارهای غلط حرکتی ایجاد می‌شود. کلینیک فوق تخصص ستون فقرات نسخه متشکل از بهترین دکتر های ارتوپد و متخصص ستون فقرات در تهران اماده خدمت رسانی به شما عزیزان و درمان گودی کمر و درد کمر با جدیدترین دستگاه های پیشرفته میباشد. انحنای کمر بیش از میزان طبیعی یا گودی بیش از حد کمر مشکل بسیاری از افراد است و افزایش آن ممکن است باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات و ایجاد درد در این ناحیه از بدن شود.که بعد از ایجاد درد معاینه توسط متخصص درد کمر نیز توسیه میشود

 

عوامل موثر بر گودی کمر:

در اغلب موارد، گودی کمر در کودکان بدون دلیل خاص ایجاد می‌شود که به این شرایط در اصطلاح گودی کمر نوجوانی گفته می‌شود. با این حال این عارضه در هر سنی امکان بروز دارد و مهم‌ترین عوامل موثر بر آن عبارتند از:

۱- وضعیت قرارگیری نامناسب کمر

۲- چاقی

۳- پوکی استخوان (ضعیف شدن استخوان‌ها با بالا رفتن سن)

۴- التهاب دیسک کمر (مشکلات ایجاد شده در دیسک های بین مهره‌های ستون فقرات)

۵- کایفوزیس (انحنای بیش از حد ناحیه میانی کمر به خارج)

۶- اسپوندیلولیستزیس یا سرخوردگی مهره (شرایطی که در آن مهره های ستون فقرات به سمت جلو و عقب لغزش داشته و روی مهره بعدی قرار می‌گیرند)

۷- اکوندروپلازی (یک نوع خاص از بیماری کوتولگی)

 

علائم گودی کمر:

نشانه‌های گودی کمر بستگی به شدت بیماری دارد ام به طور کلی نشانه‌های بارز این عارضه شامل موارد زیر است:

۱- هنگامی که به فرد بیمار از پهلو نگاه می‌شود، حالت سی (سی) در ستون فقرات او مشهود است؛ در این حالت ناحیه باسن بزرگتر از اندازه طبیعی آن به نظر می رسد.

۲- در هنگام دراز کشیدن به پشت، فاصله بیش از حد بین کمر و سطح زمین ایجاد می‌شود.

۳- درد و ناراحتی در ناحیه کمر و دیسک کمر خفیف از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

۴- مبتلایان در انجام حرکت‌های خاص دچار مشکل می‌شوند.

در صورت داشتن هریک از این علایم، آن را جدی بگیرید و با کارشناسان درمانی مرکز پزشکی درمانی نسخه تماس بگیرید.تا بهترین روش درمان کمر درد و درمان درد کمر برای همیشه راتوسط دکتر متخصص درد کمر و متخصص ستون فقرات در تهران به شما ارائه دهند.

تشخیص گودی کمر توسط متخصص ستون فقرات:

یک راه ساده خانگی برای تشخیص ابتلا به گودی کمر، ارزیابی فضای بین ستون فقرات کمر و دیوار  است. اگر گودی کمر در حد طبیعی داشته باشد، فقط انگشتان دست می‌توانند وارد این فضا شوند. در صورتی که فضای بین کمر و دیوار به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتوان کل دست یا بازو را به این ناحیه وارد کرد، احتمالا فرد دچار مشکل قوس کمر شده است. هر چه فضای بین دیوار و کمر بیشتر باشد، میزان انحراف یا عدم توازن ایجاد شده بیشتر خواهد بود. البته این روش یک روش خانگی است و برای تشخیص شدت عارضه و درمان، حتما باید تحت معاینه پزشک در کلینیک‌های تخصصی و تشخیص با دستگاه‌های ارزیابی بیومکانیکال قرار بگیرید.

شما برای مشاوره در این مورد و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان درمانی مرکز ارتوپدی تماس بگیرید و با بهترین دکتر های ارتوپد ومتخصص ستون فقرات در تهران وقت ملاقات بگیرید.

چگونه و چرا ستون فقرات منحنی است؟ و گودی کمر به وجود می اید؟

اگر بخواهید از پهلو به ستون فقرات سالم نگاه کنید، می‌بینید که شکل «اس» نرمی دارد. همانطور که سه بخش اصلی برای ستون فقرات انسان وجود دارد، سه انحنای اصلی مربوط به هر بخش نیز وجود دارد.

همانطور که گفته شد، انحناهای طبیعی و سالم ستون فقرات به ستون فقرات قدرت، انعطاف‌پذیری می‌دهد و آن را قادر می‌سازد تا استرس ناشی از حرکت را به طور یکنواخت در سراسر بدن توزیع کند. هنگامی که یک یا چند انحنای طبیعی ستون فقرات از بین برود، اثرات آن در سراسر ستون فقرات احساس می شود.

ستون فقرات گردنی شامل قسمت بالایی پشت و گردن است و دارای انحنای «سی» شکل است که به سمت داخل به سمت مرکز بدن خم می شود.

ستون فقرات قفسه سینه به قسمت میانی پشت اشاره دارد و دارای یک انحنای «سی» شکل معکوس است که به سمت بیرون خم می شود و از مرکز بدن دور می شود.

ستون فقرات کمری شامل قسمت پایین کمر می شود و همچنین مانند ستون فقرات گردنی دارای انحنای «سی» شکل است.

انحناهای ستون فقرات که به شکل «سی» معمولی به سمت داخل خم می شوند به عنوان "لوردوز" شناخته می شوند و انحناهایی که به شکل «سی» معکوس به سمت خارج خم می شوند به عنوان "کیفوز" شناخته می شوند.

هنگامی که ستون فقرات دارای یک انحنای «سی» شکل معکوس بیش از حد باشد، به این حالت «هایپرکیفوزیس» می گویند، و زمانی که ستون فقرات دارای انحنای «سی» شکل بیش از حد باشد، به آن «هایپرلوردوزیس» می گویند.

آشنایی با هایپرلوردوزیس:

هنگامی که فردی به هایپرلوردوز مبتلا می شود، اثرات آن در سراسر ستون فقرات احساس می شود و ممکن است درد کمر یا دیسک کمر خفیف ایجاد شود زیرا بیومکانیک کلی خود را از بین می برد.وبهتر است توسط دکتر متخصص درد کمر ومتخصص ستون فقرات معاینه شود.

علائم شایع هیپرلوردوزیس یا گودی کمر چیست؟

هنگامی که فردی لوردوز بیش از حد در ستون فقرات کمری داشته باشد، این به عنوان هایپرلوردوز تشخیص داده می شود. علائم شایع می تواند شامل درد در ناحیه کمر و/یا گردن، محدودیت حرکت، بیرون زدگی معده و باسنی باشد که به سمت بیرون رانده می شود.

با این حال، فاکتور مهمی که باید در نظر داشت این است که وقتی صحبت از شرایط ستون فقرات به میان می‌آید، آنها می‌توانند تعداد بی‌شماری از علائم را در درجات مختلف ایجاد کنند که افراد را به‌طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می‌دهند.

متغیرهایی مانند سن و انعطاف‌پذیری ستون فقرات نقش مهمی در تجربه یا نداشتن علائم فوق‌الذکر و میزان آن دارند.

درجه شدت بیماری همچنین نقش مهمی در تعیین میزان قابل توجه بودن تغییرات وضعیتی و همچنین علائم تجربه شده دارد. در هایپرلوردوز خفیف، ستون فقرات می‌تواند نسبتاً انعطاف‌پذیر بماند و کمتر باعث ایجاد درد یا محدودیت‌های حرکتی شود.

در مواردی که انحنای اغراق‌آمیز شدید باشد، احتمال بروز علائم نامطلوب مانند درد پشت و/یا گردن و تغییرات قابل توجه وضعیت بدن وجود دارد.

چه چیزی باعث هایپرلوردوزیس می شود؟

متغیرهای متعددی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد هیپرلوردوزیس شوند یا در ایجاد آن نقش داشته باشند. از وضعیت نامناسب، چاقی و سبک زندگی بی تحرک گرفته تا وجود یک بیماری زمینه ای ستون فقرات، ضعف و کوتاهی عضلات.علت اصلی هیپرلوردوزیس می تواند تعدادی از عوامل باشد.

وضعیت بدنی ضعیف:

یکی از شایع ترین علل هایپرلوردوز یا ودی کمر بیش از حد، وضعیت نامناسب است. وضعیت نامناسب بدن از طرق مختلفی بر بدن تأثیر می گذارد، و از آنجایی که یکی از نقش های ستون فقرات کمک به ما در حفظ وضعیت صاف و قائم است، منطقی است که وضعیت بد مزمن می تواند تأثیر زیادی بر سلامت ستون فقرات داشته باشد.

زمانی که فرد زمان زیادی را در حالت نشسته سپری می کند، به خصوص زمانی که عمودی نمی نشیند و شانه ها به عقب و ستون فقرات صاف است، ماهیچه هایی که نزدیک به ستون فقرات کمری چسبیده اند، می توانند به شدت سفت شوند، زیرا سعی می کنند ستون فقرات را حمایت و تثبیت کنند.با گذشت زمان، این می‌تواند ستون فقرات را از تراز خارج کند و منجر به افزایش انحنای ستون فقرات کمری به سمت داخل شود.به همین دلیل است که حفظ وضعیت مناسب هنگام نشستن و استراحت مکرر حرکتی برای به حداقل رساندن فشار بر عضلات کمر بسیار مهم است.

چاقی:

وقتی فردی اضافه وزن دارد و چربی اضافی را در نواحی باسن و شکم حمل می کند، فشار اضافی بر ستون فقرات کمری و ماهیچه هایی که وظیفه حمایت و تثبیت آن را دارند، وارد می کند.

فشار اضافی روی ستون فقرات کمری می تواند باعث خم شدن غیر طبیعی آن و ایجاد لوردوز شدید شود.

شیوه زندگی کم تحرک:

طراحی اصلی ستون فقرات برای تسهیل حرکت است، بنابراین زندگی کم تحرک و کم تحرکی برخلاف ساختار و عملکرد ستون فقرات است.علاوه بر این واقعیت که عدم ورزش ممکن است منجر به چاقی شود، سبک زندگی کم تحرک همچنین عضلات مرکزی بدن را که تنه و لگن را احاطه کرده اند، ضعیف می کند.

هنگامی که عضلات مرکزی بدن به دلیل عدم استفاده ضعیف می شوند، توانایی کمتری برای حمایت و تثبیت کافی برای ستون فقرات دارند و این امر باعث می شود که ستون فقرات کمری به ویژه در برابر ایجاد انحنای بیش از حد آسیب پذیر باشد.

شرایط زمینه ای ستون فقرات:

به عنوان بخش مهمی از آناتومی انسان، ستون فقرات می تواند تعدادی از شرایط را ایجاد کند. در برخی موارد، یک فرد ممکن است در نتیجه یک بیماری زمینه‌ای ستون فقرات دچار هیپرلوردوزیس شود.

با ایجاد هیپرلوردوز در ستون فقرات  میتواند در ادامه باعث  کیفوز، دیسکیت .سر به جلو و اسپوندیلولیستزیس است و حتی ممکن است عمل و جراحی ستون فقرات را به دنبال داشته باشد.

ستون فقرات ساختار پیچیده ای با بخش ها و عملکردهای مهم بسیاری دارد. هنگامی که یک بیماری ستون فقرات ایجاد می شود، می تواند بیش از یک ناحیه از ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد زیرا انحنای ستون فقرات به یکدیگر وابسته است.

کیفوز:

اگر ستون فقرات قفسه سینه دارای کیفوز شدید (انحنای بیرونی) باشد، این می‌تواند کل هم ترازی ستون فقرات را از بین ببرد و باعث ایجاد انحنای متقابل شود، مانند هایپرلوردوز در بخش ستون فقرات زیر.

به طور کلی، وقتی ستون فقرات یک یا چند انحنای سالم خود را از دست می‌دهد، بدن با قرار دادن انحناهای بد پاسخ می‌دهد، بنابراین یک انحنای غیرطبیعی می‌تواند منجر به از دست دادن انحناهای سالم‌تر شود زیرا با انحناهای غیرطبیعی جایگزین می‌شوند.

دیسیت:

دیسکیت یک بیماری است که می تواند در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی دیسک های بین مهره ای ایجاد شود .دیسک‌های بین مهره‌ای بین مهره‌های مجاور (استخوان‌های ستون فقرات) و بالشتک قرار می‌گیرند ، و به نگه داشتن قسمت‌های ستون فقرات در کنار هم کمک می‌کنند و به عنوان ضربه‌گیر بدن عمل می‌کنند.

وقتی دیسک‌های بین مهره‌ای دچار عفونت می‌شوند، سلامت آن‌ها و سلامت کل ستون فقرات به خطر می‌افتد. هنگامی که دیسک‌ها ناسالم هستند، حمایت و ساختار ستون فقرات به خطر می‌افتد و آن را در برابر ناهماهنگی و ایجاد انحنای غیرطبیعی ستون فقرات آسیب‌پذیر می‌کند.

اسپوندیلولیستزیس:

اسپوندیلولیستزیس یک بیماری ستون فقرات در قسمت تحتانی ستون فقرات است. این بیماری است که باعث می شود یکی از مهره های ستون فقرات کمری به سمت جلو بر روی مهره زیر آن بلغزد. همانطور که دو مهره شروع به مالیدن روی یکدیگر می‌کنند، این فشار اضافی دیسک و مهره‌های آسیب‌دیده را فرسایش می‌دهد و ستون فقرات را ناپایدار می‌کند و بیشتر مستعد ناهماهنگی می‌شود.

 

اکنون که هایپرلوردوز را تعریف کردیم، در مورد علائم و علل رایج آن صحبت کردیم، اجازه دهید به موضوع مهم درمان برویم.

چگونه هایپرلوردوز یا گودی کمر بیش از حد را درمان می کنید؟

برای درمان هایپرلوردوز، رویکرد با توجه به علت زمینه ای بیماری تعیین می شود. برای شایع ترین علل هایپرلوردوزیس، درمان شامل رسیدگی به مسائل مربوط به وضعیت وضعیتی و شیوه زندگی است. هنگامی که هایپرلوردوز به دلیل بیماری زمینه ای دیگر ستون فقرات ایجاد می شود، رسیدگی به شرایط اولیه به وجود امده هدایت کننده درمان خواهد بود.

در اینجا در مرکز نسخه ، ما بر اساس این باور رفتار می‌کنیم که تمرکز درمان باید بر روی بیماری زمینه‌ای باشد، نه بر روی علائم بیماری.خیلی اوقات، به ویژه در طب عمومی سنتی، تمرکز بر پرداختن به علائم یک بیماری است، به جای پرداختن به علت اصلی آنها، که خود بیماری است.اینجا با وجود بهترین پزشکان ارتوپد و بهترین متخصص درد کمر و متخصص ستون فقرات در تهران بهترین روش درمان درد کمر را به شما عزیزان پیشنهاد میکنند.

این یک تمایز مهم برای درک است زیرا می تواند به معنای تفاوت بین تکیه بر دارو برای زندگی با علائم یا درمان بیماری ایجاد کننده علائم به روشی پیشگیرانه باشد که می تواند به طور دائم آنها را کاهش یا تسکین دهد، به جای پوشاندن آنها با داروهای مسکن تجویزی.

برای مواردی که به دلیل وضعیت بدنی نامناسب و چاقی ایجاد می‌شوند، راهنمایی‌هایی در مورد نحوه اصلاح عادات بدی که به وضعیت کمر کمک می‌کنند ارائه می‌کنیم. به این ترتیب، ما به علت زمینه‌ای این بیماری رسیدگی می‌کنیم، و با انجام این کار، علائم مرتبط مانند درد ویا تغییرات وضعیتی در طول درمان بررسی می‌شوند.

بخش بزرگی از درمان بیماری های ستون فقرات ناشی از چاقی و یا داشتن یک سبک زندگی بی تحرک، ارائه راهنمایی برای بیماران در مورد بهترین ورزش هایی است که مختص شرایط آنها است.

در زمینه هایپرلوردوزیس یا گودی کمر، این ممکن است شامل معرفی تمرینات تثبیت کننده کمر باشد که برای بهبود قدرت عضلات کمر، انعطاف پذیری و کاهش بار روی ستون فقرات شناخته شده است.هنگامی که هایپرلوردوز به دلیل وجود بیماری زمینه ای دیگر در ستون فقرات ایجاد می شود، نیروی محرکه اصلی درمان رسیدگی به وضعیت ستون فقرات است که در ایجاد هیپرلوردوز نقش داشته است.هنگامی که به دلیل کیفوز در جای دیگری در امتداد ستون فقرات ایجاد می شود، همانطور که ما برای بازیابی آن انحنای غیر طبیعی کار می کنیم، بیومکانیک کلی ستون فقرات و همچنین هر گونه انحنای ضدفعال دیگری که در امتداد ستون فقرات فوقانی و/یا تحتانی ایجاد شده است بهبود می یابد.

اگر هایپرلوردوز ناشی از وضعیت دیسک‌های بین مهره‌ای باشد، باید سلامت دیسک‌ها را بازیابی کرد و در صورت وقوع، ناهماهنگی ناشی از عدم ثبات را می‌توان به تدریج بهبود بخشید.

 

نتیجه گیری:

ستون فقرات شبکه پیچیده ای از استخوان ها، وجه ها، رباط ها و دیسک های بین مهره ای است. اگر شرایطی ایجاد شود که بر هر یک از این قسمت‌ها تأثیر بگذارد، تأثیرات آن می‌تواند در سراسر ستون فقرات و در چندین نواحی بدن احساس شود.

در حالی که انحنای ستون فقرات طبیعی است، اما اگر انحنای بیش از حد کمتر یا بیش از حد مشخص شود، می تواند منجر به مشکلاتی مانند ناهماهنگی ستون فقرات شود.

هنگامی که انحنای «سی» شکل ستون فقرات کمری اغراق‌آمیز می‌شود، به این معنی است که انحنای سالم و طبیعی ستون فقرات کمری از بین می‌رود.

بسته به شدت هیپرلوردوزیس و همچنین علت آن، این می تواند علائمی مانند کمردرد، تغییرات وضعیتی و محدودیت حرکت ایجاد کند.

علل شایع هایپرلوردوز شامل وضعیت نامناسب، چاقی، ورزش نکردن و وجود سایر بیماری های ستون فقرات مانند کیفوز، دیسکیت و اسپوندیلولیستزیس است.

خوشبختانه، برای علل شایع‌تر هیپرلوردوزیس (پوست بدن نامناسب، چاقی و عدم ورزش)، می‌توان با راهنمایی در مورد تمرین‌های خاص تثبیت کمر و معکوس کردن عادات بد سبک زندگی، این موارد را برطرف کرد.

هنگامی که هایپرلوردوز ناشی از یک بیماری زمینه‌ای ستون فقرات است، ما اجازه می‌دهیم که بیماری زمینه‌ای نیروی راهنمای درمان ما باشد، زیرا در این نوع موارد، هایپرلوردوز نشانه‌ای از وضعیت غالب ستون فقرات است.

نکته اصلی این است که صرف نظر از علت یا شدت هیپرلوردوزیس شما، هیچ وقت برای شروع درمان درد کمر برای همیشه و تلاش برای بهبود دیر نیست.

 

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا