سرخوردگی مهره کمر (اسپوندیلولیستزیس) یکی از عارضه‌های ستون فقرات است و با اثر بر مهره‌های کمری ستون فقرات باعث می‌شود یکی از مهره‌های کمری روی مهره پایینی به سمت جلو بلغزد. کلینیک فوق تخصص ستون فقرات نسخه از بهترین کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات در تهران میباشد که با بهره گیری از بهترین متخصص کمر درد و بهترین دکترهای ارتوپد و همچنین متخصص ستون فقرات در تهران میباشد که بهترین روش درمان کمر درد برای همیشه را به افراد مبتلا به درد کمر و سرخوردگی مهره های کمر ارائه میدهند. البته خوشبختانه در اکثر موارد درمان درد کمر بدون جراحی و در برخی موارد با انجام اعمال جراحی قابل درمان است. همچنین انجام حرکت‌های اصلاحی و تمرین‌های خاص می‌تواند از بروز سرخوردگی مهره کمر پیشگیری کند. مرکز ارتوپدی بهترین روش‌های درمانی برای کمر درد را بر مبنای مشاوره و غربالگری به شما ارائه می‌دهد.

 

ستون فقرات شما از مجموعه ای از استخوان ها (مهره ها) که روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده است. از بالا به پایین، ستون شامل هفت استخوان در ستون فقرات گردنی، 12 استخوان در ستون فقرات قفسه سینه، و پنج استخوان در ستون فقرات کمری است و به دنبال آن استخوان خاجی و دنبالچه در پایه قرار دارند. این استخوان ها توسط دیسک ها محافظت می شوند. دیسک‌ها با جذب ضربه‌های ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، بلند کردن و چرخیدن از استخوان‌ها محافظت می‌کنند.

هر دیسک دارای دو بخش است: یک بخش داخلی نرم و ژلاتینی و یک حلقه بیرونی سخت. آسیب یا ضعف می تواند باعث بیرون زدگی قسمت داخلی دیسک از طریق حلقه بیرونی شود. این به عنوان لغزش، فتق یا افتادگی دیسک شناخته می شود. این باعث درد و ناراحتی می شود. اگر دیسک لیز خورده یکی از اعصاب نخاعی شما را فشرده کند، ممکن است در طول عصب آسیب دیده نیز بی حسی و درد را تجربه کنید. در موارد شدید، ممکناست برای برداشتن یا ترمیم دیسک لغزنده نیاز به عمل و جراحی ستون فقرات داشته باشید

علائم سرخوردگی مهره های کمر:

در حقیقت سرخوردگی مهره در تعداد زیادی از افراد تا مدت‌ها هیچ‌گونه علامتی ندارد و حتی بسیاری از بیماران از ابتلا به سرخوردگی مهره های کمر آگاه نیستند. با این حال پس از بروز علایم، مهم‌ترین علامت در بیشتر بیماران کمردردهای ناشی از آن است. این درد معمولاً در کمر منتشر می‌شود و شبیه به رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلانی است. سرخوردگی مهره و جابه‌جایی مهره‌های کمر گاهی نتیجه گرفتگی یا اسپاسم عضله‌های همسترینگ واقع در پشت ران است. عضله‌های منقبض همسترینگ باعث می‌شود تا بیمار گام‌های کوتاه‌تری بردارد و زانوها را هنگام راه رفتن اندکی خم کند. در صورتی که مهره سر خورده به عصب فشار وارد کند، ممکن است درد در پایین پا منتشر شود و بیمار بی‌حسی یا گزگز پا را نیز تجربه کند.که بهتر است حتما توسط دکتر متخصص درد کمر یا متخصص ستون فقرات معاینه شود.

 • درد و بی حسی، که بیشتر در یک طرف بدن است
 • دردی که به بازوها یا پاهای شما کشیده می شود
 • دردی که در شب یا با حرکات خاصی بدتر می شود
 • دردی که پس از ایستادن یا نشستن بدتر می شود
 • درد هنگام راه رفتن در مسافت های کوتاه
 • ضعف عضلانی غیر قابل توضیح
 • احساس سوزن سوزن شدن، درد یا سوزش در ناحیه آسیب دیده

انواع درد مهره های کمر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر درد شما منجر به بی حسی یا سوزن سوزن شدن می شود که بر توانایی شما در کنترل ماهیچه ها تأثیر می گذارد، به پزشک متخصص دیسک کمر یا دکتر متخصص درد کمر مراجعه کنید.

علت لغزش دیسک چیست؟

لغزش دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که حلقه بیرونی ضعیف یا پاره می‌شود و به قسمت داخلی اجازه می‌دهد بیرون بلغزد. این می تواند با افزایش سن اتفاق بیفتد. برخی حرکات نیز ممکن است باعث لغزش دیسک شوند. هنگامی که برای بلند کردن یک شی در حال چرخش یا چرخش هستید، یک دیسک ممکن است از جای خود خارج شود. بلند کردن یک جسم بسیار بزرگ و سنگین می تواند فشار زیادی به کمر وارد کند و در نتیجه دیسک لیز بخورد. اگر از نظر فیزیکی شغلی دارید که نیاز به بلند کردن زیاد دارد، ممکن است در معرض خطر لغزش دیسک باشید.

افراد دارای اضافه وزن نیز در معرض خطر لغزش دیسک هستند زیرا دیسک های آنها باید وزن اضافی را تحمل کند. عضلات ضعیف و سبک زندگی کم تحرک نیز ممکن است در ایجاد دیسک لغزنده نقش داشته باشد.

با افزایش سن، احتمال لغزش دیسک بیشتر می شود. این به این دلیل است که دیسک‌های شما با افزایش سن مقداری از محتوای آب محافظ خود را از دست می‌دهند. در نتیجه می توانند راحت تر از جای خود خارج شوند. آنها در مردان شایع تر از زنان هستند.

تشخیص سرخوردگی مهره:

در مرکز پزشکی درمانی نسخه که با یک تیم درمانی کامل شامل بهترین دکتر های ارتوپد در تهران و بهترین متخصص کمر درد و متخصص ستون فقرات به مداوای بیماران می‌پردازد، اولین گام مشاوره و غربالگری و ارجاع به پزشک متخصص کمر درد است. پزشک متخصص ستون فقرات پس از معاینات اولیه انجام آزمایش‌هایی تشخیصی مانند پرتونگاری، سی تی اسکن یا ام آر آی را تجویز می‌کند تا به صورت دقیق مشخص شود علت کمردرد ناشی از سرخوردگی مهره است یا خیر که این امر با توجه به تصویر جلوتر بودن تصویر یک مهره نسبت به مهره پایینی تایید می‌شود. سرخوردگی‌های مهره با توجه به میزان لغزش رو به جلوی مهره روی مهره دیگر دارای درجه‌بندی‌های پنج‌گانه هستند. در سرخوردگی درجه یک، میزان لغزش مهره بالایی کمتر از ۲۵‌درصد کل عرض جسم مهره است. در سرخوردگی درجه ۲ و ۳ مقدار لغزش به ترتیب ۲۵ تا ۵۰درصد و ۵۰ تا۷۰درصد و در موارد درجه ۴ بیش از ۷۵درصد است. در سرخوردگی درجه ۵، مهره بالایی روی تمام عرض مهره پایینی می‌لغزد و کاملاً بیرون می‌زند که این عارضه‌ را اسپوندیلوپتوسیس می‌نامند.

آزمایش‌های تصویربرداری می‌تواند به پزشک متخصص ستون فقرات یا دکتر متخصص کمر درد کمک کند تا استخوان‌ها و ماهیچه‌های ستون فقرات شما را ببیند و نقاط آسیب دیده را شناسایی کند. نمونه هایی از اسکن های تصویربرداری عبارتند از:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • اسکن های ام آر آی
 • دیسکوگرام ها

پزشک متخصص ستون فقرات یا دکتر متخصص ارتوپد شما می تواند تمام این اطلاعات را ترکیب کند تا مشخص کند چه چیزی باعث درد، ضعف یا ناراحتی شما می شود.

لغزش دیسک چه عوارضی دارد؟

لغزش شدید و درمان نشده دیسک می تواند منجر به آسیب دائمی عصبی شود. در موارد بسیار نادر، لغزش دیسک می تواند تکانه های عصبی را به اعصاب دم اسبی در قسمت پایین کمر و پاها قطع کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است کنترل روده یا مثانه را از دست بدهید.

یکی دیگر از عوارض طولانی مدت بی حسی زینی است. در این حالت، دیسک لیز خورده اعصاب را فشرده می‌کند و باعث می‌شود که احساس در قسمت داخلی ران، پشت پاها و اطراف راست روده از دست بدهید.

در حالی که علائم لیز خوردن دیسک ممکن است بهبود یابد، ممکن است بدتر شود. اگر نمی توانید فعالیت هایی را که قبلاً می توانستید انجام دهید، وقت آن است که به پزشک متخصص ستون فقرات خود مراجعه کنید.

درمان‌های غیر جراحی سرخوردگی مهره:

درمان سرخوردگی مهره در مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه با رویکرد غربالگری و مشاوره و درمان انجام می‌گیرد و به همین دلیل در اکثر موارد نیاز به عمل جراحی در مبتلایان منتفی می‌شود و بیماران از طریق روش‌های بدون جراحی درمان کمر درد و ساده‌تر سلامت خود را بازمی‌یابند. این درمان‌ها علاوه بر هزینه کمتر، بازدهی بیشتری دارند. به‌طورکلی روند درمان برای جابه‌جایی مهره‌های کمر ابتدا با روش‌های بدون جراحی و کم‌تهاجمی صورت می‌گیرد. دامنه این روش‌ها می‌تواند از دارودرمانی و انواع تزریق‌ها تا انواع مختلف فیزیوتراپی گسترده باشد. علاوه بر اینکه خدمات کلینیک‌های تخصصی ستون فقرات نسخه نیز می‌تواند روند درمان بیماران را تسریع کند.

میلوپاتی: این دسته از گردن‌دردها از فشار آمدن به نخاع و درگیر شدن نخاع به‌وجود می‌آیند. علایم میلوپاتی عبارتست از گردن‌درد به همراه ضعف بازو یا پا که با بی‌حسی یا مشکلات راه رفتن نیز همراه است.

اگر درد دیسک شما به درمان‌های بدون نسخه پاسخ نمی‌دهد، ممکن است پزشک داروهای قوی‌تری تجویز کند. این شامل:

 • شل کننده های عضلانی برای از بین بردن اسپاسم عضلانی
 • مواد مخدر برای تسکین درد
 • داروهای ضد درد عصبی مانند گاباپنتین یا دولوکستین

اگر علائم شما در عرض شش هفته فروکش نکند یا اگر دیسک لغزیدن شما بر عملکرد عضلانی شما تأثیر بگذارد، ممکن است پزشک فوق تخصص ستون فقرات  شما جراحی را توصیه کند. جراح متخصص ستون فقرات شما ممکن است قسمت آسیب دیده یا بیرون زده دیسک را بدون برداشتن کل دیسک بردارد. به این عمل میکرودیسککتومی می گویند.

در موارد شدیدتر، پزشک فوق تخصص ستون فقرات ممکن است دیسک را با دیسک مصنوعی جایگزین کند یا دیسک را بردارد و مهره های شما را به هم جوش دهد. این روش، همراه با لامینکتومی و فیوژن ستون فقرات، به ستون فقرات شما ثبات می بخشد.

چشم انداز فردی که دیسک لغزنده دارد چیست؟

اکثر افراد مبتلا به لغزش دیسک به درمان محافظه کارانه پاسخ خوبی می دهند. در عرض شش هفته درد و ناراحتی آنها به تدریج کاهش می یابد و پزشکان فوق تخصص ستون فقرات نسخه بهترین روش درمان کمر درد بدون جراحی و درمان کمر درد برای همیشه را به شما توصیه میکنند.

آیا می توان از لیز خوردن دیسک جلوگیری کرد؟

ممکن است نتوان از لغزش دیسک جلوگیری کرد، اما می‌توانید اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به دیسک انجام دهید. این مراحل عبارتند از:

 • از تکنیک های بلند کردن ایمن استفاده کنید: خم شوید و از روی زانو بلند شوید، نه از کمر.
 • وزن سالم را حفظ کنید.
 • برای مدت طولانی ننشینید؛ بلند شوید و به طور دوره ای کشش دهید.
 • تمریناتی را برای تقویت عضلات پشت، پاها و شکم انجام دهید.

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

آیا می دانستید که فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است؟ همچنین یکی از فعال ترین هاست، بنابراین اگر می خواهید در بازی بمانید، محافظت از خود در برابر آسیب های مچ دست مهم است. راهنمای ما را بررسی
تیر 08, 1401. توسط نویسنده سایت
آب درمانی یا هیدرو تراپی  همانطور که از نام آن مشخص است؛ از آب در دماهای مختلف برای درمان مشکلات مختلف از جمله آرتروز و موارد مربوط به روماتیسم استفاده می شود. آب درمانی یا هیدروتراپی با شنا
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
گردن شامل ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها است. اینها با هم کار می کنند تا سر را حمایت کنند و به آن اجازه می دهند در جهات مختلف حرکت کند. گردن ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب
تیر 22, 1401. توسط نویسنده سایت
امروزه استاده از کفش های طبی و ارتوپد فنی خیلی در بین افراد باب شده است و به خصوص استفاده ی انها برای کودکان توسط پزشکان تجویز میشود در این جا یک مقاله از مجله ی پا و تحقیقات مچ پا برای شما پیوست
30, -3443. توسط نویسنده سایت
ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به لرزش و خشکی بدن شده و مشکلاتی را  در راه رفتن، تعادل و همانگی بدن ایجاد می‌کند. علائم پارکینسون معمولاً به تدریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
بیماری نقرس، در اثر افزایش مداوم میزان اسید اوریک بدن به وجود می‌آید و اثراتی مشابه با بدن درد در زمانی ایجاد می‌کند که بعد از مدت‌ها ورزش سنگینی انجام داده باشیم. به عبارتی دیگر، تجمع اسیداوریک بیش
آذر 13, 1400. توسط نویسنده سایت
پارگی تاندون آشیل پارگی تاندون آشیل آسیبی است که پشت ساق پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عمدتاً در افرادی که ورزش های تفریحی انجام می دهند رخ می دهد، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق
تیر 01, 1401. توسط نویسنده سایت

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا